Gebelikte Seyahat Etmek Sakıncalı Mı

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 19 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


  1. Hamilelikte Seyahat Etmek Sakıncalı Mıdır

    Gebelikte Yolculuk

    Hamilelik döneminde seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşmeli ve güvenliğiniz için yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz. Hamilelik 6. aya kadar rahat bir şekilde geçtiği için bir çok doktor bu aya kadar, anne adaylarının yolculuklarını kısıtlamamaktadır. Eğer kan basıncınız, sekeriniz veya başka herhangi bir sorununuz varsa hekiminiz bu yolculuğu onaylamayabilir. Ayrıca tropik bir bölgeye gidecekseniz genelde malarya (sıtma) açısından risk taşıyan tropik bölgelere gidilmesine izin verilmez. Bu hem anne hem çocuk için riskli olur. Annenin ölü doğum yapma riski artar.Ayrıca hamilelikte sıtma ilaçları zararlıdır.Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız, uçak şirketinin hamile yolcular için olan tüm uygulamalarını öğrenin. Hamileliğinizin 28-36 haftalarında bu yolculuk için doktorunuzdan bir sakınca olmadığına dair belge almanız gerekecektir. 36. haftadan sonra ise muhtemelen uçuşunuza izin verilmeyecektir.

    Araba seyahatlerinizde sık mola vererek, tren seyahatlerinizde oturduğunuz yerden sık kalkıp kısa bir yürüyüş yaparak kan dolaşımınızın düzenlenmesine yardımcı olmalısınız. Bu yolculuklarda emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.

    Yolculuğa çıkarken anne adayının mutlaka bebeğinin ve kendisinin rahatını düşünmesi gerekmektedir. Hamileliği zorlayıcı durumlardan kaçınmalıdır. Bütün önlemleri almalıdır ve yolculuk ile ilgili çıkabilecek problemleri düşünerek hareket etmelidir.