Gebelikte saç boyamanın zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 6 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte saç boyama,Hamilelikte saç boyatma,hamileyken saç boyanırmı,

  [​IMG]

  Gebelik sırasında saçları boyamanın zararlı olup olmadığı bir çok hamile bayan tarafından merakedilmektedir. Acaba bu dönemde saç boyatsam, bebeğime bir zararı olur mu şeklinde düşünen, birçok çok kadın vardır.

  Hemen hemen bütün toplumlarda, gebelikte saç boyatmanın zararlı olabileceği, bazılarında ise tam tersi yönünde fikirleri bulunmaktadır. Ne yazık ki ayrı düşünceler, Kadın Doğum hekimleri arasında da mevcuttur.
  Bazı hekimler, daha seçiçi davranmakla birlikte, hamileliğin ilk 3 ayından sonra saç boyanmasına izin vermektedir. Yapılan çalışma ve araştırmaların hiç birinde, saç boyamanın zararlı olabileceğine dair herhangi bulgu elde edilmemiştir. Konu hakkında dünyada en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, “Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen, çok büyük bir ihtimalle hamilelik döneminde saç boyatmak zararlı değildir şeklinde görüş bildirmiştir.

  Ama, bu konuda, sizlere en büyük yardım, takibinde olduğunuz hekimden gelecektir. Gebeliğinizde saç boyatmak istiyorsanız, bunu, mutlaka hekiminizle paylaşmalı ve onun direktifi doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Gebelikte saç boyamanın zararları

  Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyalarının, bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiğini söyledi.

  Erbağcı, günümüz kozmetik dünyasında en sık kullanılan saç boyalarının oksidatif (ağartan) boyalar olduğunu ve genellikle modifiye edici (dönüştürücü) maddelerle üretildiğini belirtti.

  Fakültede, Grup I:2 A5NP ve Grup II:2 NPPD saç boyası katkılarının, gebe farelerin yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda araştırma yürüttüklerini belirten Erbağcı, araştırmanın bulgularını anlattı:

  Her iki katkı maddesinin, gebeliğin ilk döneminde uygulandığı 10′ar adet iki fare grubunun 30′ar yavrusu ile kontrol grubundaki 30 yavru fare karşılaştırıldı.

  Araştırma kapsamında, Grup I:2 A5NP uygulanan 30 yavrudan 26sında, Grup II:2 NPPD uygulanan 30 yavrudan 22sinde doğuştan katarakt hastalığı bulguları tespit edildi. Kontrol grubundaki 30 yavrudan ise yalnızca 9′unda bu bulguya rastlandı.

  Kontrol grubuyla diğer gruplar karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak çok anlamlı. Saç boyalarında kullanılan katkı maddelerinin gebe farelerde hücre düzeyinde lens değişikliklerine neden olduğunu tespit ettik. Her iki katkı maddesi de gözde katarakt oluşumunu etkiliyor.

  Erbağcı, gebe fareler üzerinde yaptıkları araştırmanın saç boyalarının etkileri üzerine kendilerine önemli fikirler verdiğini ve bu bulguların insanlar üzerinde denenmemiş olsa bile geçerli olabildiğini belirtti.

  Gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyaları bebeklerde doğuştan katarakta yol açabiliyor diyen Erbağcı, anne adaylarının özellikle gebeliğin ilk aylarında saç boyası kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

  Boya göz ile de temas etmemeli
  Erbağcı, gebelikte saç boyası kullanan kadınlarda, boyanın bebeğe olan etkilerinin tam olarak bilinmediğini fakat yaptıkları araştırmanın bu konuda daha geniş kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini ortaya koyduğuna değindi:

  Saç boyası ayrıca göz ile temas ettiğinde de birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Göze direkt temas eden boyalar göz çevresinde egzamaya, korneal ülsere, glokom gibi hastalıklara sebebiyet verebiliyor ve göz sinirine toksik etki yapabiliyor.

  Bu nedenle saç boyası kullanırken de çok dikkatli olunmalı ve göze temas etmemesi için gerekli önlemler alınmalı.