Gebelikte omega 3 kullanımı

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 17 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte omega 3 kullanımı

  Gebelikte Balık Yağı Kullanımı

  Omega 3 denilen madde bir çoklu doymamış yağ asitidir. Gebelikte omega-3 kullanımı, özellikle bebeğin beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Yapılan çalışmalarda doğum sonrasında, omega-3 kullanan annelerin çocuklarının hem zihinsel hem de motor fonksiyonları açısından daha ileri düzeyde oldukları tespit edildi. Bu nedenle hamilelik döneminde prenatal vitamine ilaveten omega-3 öneriliyor.

  [​IMG]

  Omega-3 ve 6 ailelerine mensup çoklu doymamış yağ asitleri (ÇDYA) sağlıklı bir beslenme için gereklidir. Bu yağ asitleri insan beyninin temel bileşenleridir ve özellikle beyin gelişiminin en fazla olduğu gebeliğin son üç ayında gereklidirler. Her iki ailedeki ÇDYA aynı enzim tarafından metabolize edildikleri için aralarındaki oran önemlidir.

  Omega 3 balıklardan, sebzelerden, cevizden alınabileceği gibi ayrıca omega 3 içeren tabletler de piyasada bulunmaktadır. Yalnız bu tabletlerin bazıları balık karaciğerinden yapılmaktadır (cod liver oil), bunlardan kaçınmak faydalı olabilir çünkü bunlar aşırı miktarda A vitamini içerir ve A vitamini yüksek dozda bebeğe zararlıdır. Hamilelikte balığın karaciğerinden değil gövdesinden üretilen (fish body oil) balık yağı tabletleri kullanılabilir.