Gebelikte Kanama Nedenleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte kanamalar nedenleri
  Hamilelikte Kanama Neden Olur?Ne Yapmalı


  Hamilelik döneminde meydana gelen vajinal kanamanın bir çok sebebi olabilir.Bazen ciddi olmayan bir sebep bazen ise ciddi bir sebep kanamaya neden olabilir.Doktorunuza gitmek için bu konuda ön bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

  Gebeliğin ilk üç ayında en sık rastlanan şikayetlerden biri vaginal kanamadır. Kanamanın meydana gelmesi durumunda acilen doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekir. Kanamanın saptanması her zaman gebeliğin sona erdiğini göstermez, fakat kontrol edilmesi ve bazı tedbirlerin alınması gereken bir durumdur. İlk üç aydaki kanamaların en sık sebepleri şunlardır

  • Düşük Tehdidi
  • Durdurulamayan Düşük
  • Dış Gebelik
  • Gebelik Dışı Kanamalar

  Vajinadan kanaması olan bir çok kadının hiç ağrısı yoktur veya çok az ağrısı olur. Bazen kanama durur ve gebelik devam eder. Bazen de kanama ve ağrı şiddetlenir ve düşük olur. Parça düşürdüğünüzü düşünüyorsanız onu doktorunuzun muayenehanesine götürün. Doktor incelenmesi için laboratuara gönderebilir.

  Eğer rahimde bir miktar parça kalmışsa çoğunlukla kanama devam eder. O zaman doktorunuz bir veya daha fazla tedavi önerebilir. Parçayı düşürmenize yardımcı olması için ilaç kullanılabilir. Parça kürtaj ile alınabilir. Bazen birden fazla seçeneğe gerek duyulur.


  Çoğu düşük önlenemez. Bu düşükler çoğunlukla vücudun normal olmayan bir gebelikle baş etme yoludur. Egzersiz veya cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair hiçbir delil yoktur. Ayrıca, stres veya çalışmanın da neden olduğuna dair delil yoktur. Düşük yapmanız başka çocuğunuz olmayacağı anlamına gelmez. Her zaman sağlığınızda bir bozukluk olduğu anlamına gelmez. Arka arkaya iki düşük yaparsanız doktorunuz nedeni aramak için testler önerebilir.
  [​IMG]