Gebelikte kahverengi akıntı normalmi

'Kadınların Dünyası' forumunda Yasemin tarafından 20 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte görülen kahverengi akıntı normalmidir bu gibi sorunlar yaşayan hamile bayanlar için merak edilen soruların yanıtlarının yer aldığı kısa bir yazı paylaşacağız sizlerle.

  Gebelik döneminde kahverengi leke gelmesi normal değildir.Sağlıklı bir gebelik geçiriliyorsa böyle bir durumla karşılaşılmaması gerekmektedir.Gebelik süresince damarların genişlemesine bağlı olarak kan basıncının da düşmesiyle yorgunluk, baş ağrısı, bulantı ve hatta bayılmalar görülebilir.

  Düşük riski özellikle ilk 10 hafta içerisinde daha yüksektir. Bu dönemde gözlenecek bir kanama halinde, hemen istirahata geçerek doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.

  Gebelikte kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülebilir.Asıl korktuğumuz açık kırmızı renkli kanamadır. Doktor kontrolünü takiben mutlak istirahat edilmesi gerekmektedir.

  Vajinal kanama ilk üç aylık dönemde normal bir bulgu değildir. Hamilelikte tüm gebelerin %20’sinde görülebilir. Pek çok kişinin söylediği üste görme olayı aslında bir adet görme şekli değil,aslında düşük tehditidir. Kanamanın şekli, süresi, miktarı ve rengi kadın doğum uzmanları için yönlendirici olur.Genellikte kanama, yani vajinal kanama başlamadan önce kasık ağrısı görülebilmektedir.Bazen hamilelikte kanama hızla artar. Bu artış kanamanın tehlikeli olduğunun bir belirtisidir. Vajinadan parça düşürmeye başlamak ise düşük tehlikesinin ciddi bir boyutudur.

  gebelikte-kahverengi-leke-gelmesi-.jpg