Gebelikte hangi vitaminler alınmalı

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Gebelikte hangi vitaminler alınmalı

  [​IMG]
  Hamilelik ve gebelik döneminde hangi vitaminler alınmalı

  Gebelik döneminde özellikle ikinci üç aylık dönemde eksikliği başlayabileceğinden demir ve folikasti üzerinde çok durulur. Bebek her şekilde anne depolarını kullandığından annenin depolarını doldurmak vegebelik sonrası yani emziklilik dönemi başladığında, eksikliğin oluşmaması için mutlaka demir ve folikasit kullanımı önerilir.

  Bunun yanısıra omegaların kullanımı omega 3 sürekli duyuyoruz bu genellikle balıktan rahatlıkla karşılayabileceğimiz bir vitamin türü ve bunun yanı sıra magnezyum Çinko selenyum gibi malzemelerin kullanımı gereklidir.

  Selenyum özellikle beyindeki nöron alışverişini hızlandıran magnezyum ve çinko ise tırnak ve saçlarımızda çok kıymetli olan iki mineral türü, bu nedenle bunların alımı çok önemsenir.  [​IMG]
  gebelikte hangi vitaminler

  Bunların kaynaklarından nelerdir?

  Demir ve folik asit aslında kaynaklara ortaktır denilebilir. Yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, pancar, lahana,brokoli gibi kuru yemiş olarak ceviz özellikle maydanoz, hatta her ikisinin bu kaynaklardan alındığında vücutta etkin hale gelebilmeleri için bol C vitamini önerilir. Bunların kaynakları da turunçgiller, limon ,portakal denebilir. Kalsiyum kaynakları için de bütün süt ve süt ürünleri denilebilir. Magnezyum, selenyum ve çinko için en kıymetli kaynağı yine kuruyemişler, kurubaklagillerdir denebilir.

  Anne aslında demir ve folik asiti kaynaklarının kullanıyor ise muhtemelen zaten magnezyum Çinko selenyum vücuda alıyor demektir.Daha
  sağlıklı olmak için Anne adayının birazcık kuru üzüm, kuru erik gibi Kurtuluş gıdalardan faydalanın ve yumurtayı günaşırı mutlak ve mutlak kahvaltımızı kullanabilirsiniz. Burada çok önemli bir noktayı da belirtmek gerekir ki tablet kullanımları fazlasıyla bitkisel çay kullanımları hatta riski vardır denilebilir. İlaç kullanımı hekimin önerisi olmadığı sürece asla kullanılmamalıdır. Hepsi farmakolojik ve çok fazla da kullanılması önerilmiyen ilaçlardır ,o nedenle öncelikli olarak diyet plan çalışılması her zaman tercih sebebidir.
   


Similar Threads: Gebelikte hangi
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Gebelikte Tetanoz Aşısı Hangi Haftalarda Yapılır 23 Haziran 2012
Sağlık Rehberi Gebelikte Epilepsi 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Ağız Bakımı 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Kahverengi Akıntı Leke Normal mi? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Diş Eti İltihabı 2 Temmuz 2012