Gebelikte – Hamilelikte İlaç Kullanımı

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 11 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte İlaç Kullanmanın zararları
  Gebelikte İlaç Alımı
  Gebelikte İlaç Katagorileri
  Hamilelikte İlaç Kullanımı


  [​IMG]

  ABD de ilaç kullanımı konusunda yetkili olan FDA (Gıda ve ilaç dairesi) gebelik sırasında kullanılan ilaçları risklerine göre 5 kategoriye ayırmıştır.Bu sınıflamaya göre en güvenli olan A kategorisinden çok riskli olan ve kullanılması kesin riskli olan X kategorisi gibi 5 kategori bulunmaktadır.Gebelikte kullanılan laçlar daha çok B ve C kategorisindedir.


  Kullandığınız ilaçların hangi gruba ait olduğu ve yapabileceği anomalilerin hangileri olduğunu belirten bir kılavuz doktorunuzda mevcuttur ve sizi buna göre yönlendirecektir.

  A Kategorisi

  Hamilelerde yapılan kontrollü çalışmalarda gebeliğin ilk trimesterinde kullanıldığında fetusta herhangi bir risk oluşturduğu gösterilememiş (ayrıca ileri dönemlerde kullanıldığında da artmış riske ait kanıt olmayan) ilaçlar.

  B Kategorisi

  Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde fetal risk ortaya çıkarmayan, ancak insanlarda kontrollü çalışma yapılmamış olan ilaçlardır.Bunlar ayrıca hayvanlarda fertilitede azalma dışında başka etkiler saptanmasına rağmen, bu bulgunun insanlar üzerinde ilk trimesterde kullanılarak yapılan kontrollü çalışmalarda saptanmadığı ilaçlar.

  C Kategorisi

  Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda istenmeyen etkiler saptanan ancak insanlarda kontrollü çalışma yapılmamış olan ilaçlar yada hayvan ve insanlar üzerinde hiç çalışılmamış ilaçlar.
  Bu kategorideki ilaçlar hamilelikte sadece gerçekten gerekli olduğunda yani yararın zararından fazla olduğu durumlarda verilmelidir.

  D Kategorisi

  Fetus üzerinde olumsuz etki riski yarattığı konusunda kanıtlar olan ancak gebe kadınlarda kullanımından elde edilecek yararın bilinen bu riske karşın kabul edilebilir olduğu ilaçlar.
  Örneğin anne adayının hayatını tehdit eden ciddi bir hastalık sırasında kullanılması gereken ilaçlar

  X Kategorisi

  Hayvanlarda veya insanlarda yapılan araştırmalarda fetal anomalilere neden olduğu kesin kanıtlanmış yada deneyim ve gözlemlerde fetusta risk yarattığı konusunda kanıtlar bulunan ilaçlar ile gebelikte kullanımında ortaya çıkabilecek olan zararın olası yararından fazla olduğu bilinen ilaçlar.
  Bu tür ilaçlar gebe yada gebelik şüphesi olanlarda kesinlikle kontrendikedir. Kesinlikle kullanılmamalıdır.

  GEBELİKTE ANTİBİYOTİK KULLANIMI


  * Antibiyotiklerin kullanıldığı gebelik haftası,alınma miktarı ve ne sebeple alındığı en önemli kriterlerdir.
  * Penisilin,sefalosporin ve eritromisin hamilelikte kullanılan en güvenli antibiyotiklerdir.Bazı antibiyotiklerin kullanımı esnasında vitamin emilimlerinin bozulması söz konusu olduğundan bu vitaminlerin gebede takviyesi gerekir.
  * Klinik olarak gebeliği izleyen hekim antibiyotik seçimi ve dozuna karar vermelidir.

  GEBELİKTE ASPİRİN KULLANIMI

  Hamilelik sırasında değişik sebeplerden dolayı aspirin kullanılabilmektedir.Bazen kalp hastalıkları sebebi ile kardiologlar tarafından tüm gebelik boyunca düşük doz aspirin tavsiye edilebilmektedir.Ayrıca bazı kadın doğum uzmanları, faydası ve etkisi çok tartışmalı olsa da,gebeliğin belirli dönemine kadar preeklampsi veya anne karnındaki daha önce olan tekrarlayan bebek kayıplarını engellemek için düşük doz aspirin önermektedirler.

  Yapılan çalışmalar düşük miktarda (günde 80 mg) alınan aspirinin anneye ve bebeğe herhangi bir yan etkisi olmadığını göstermektedirler.Fakat yüksek doz ve özellikle de gebeliğin son 3 ayında aspirin kullanımının bebeğin kalbinde yapısal bozukluklara sebep olduğu bilinmektedir.Bu sebepten dolayı ,aspirinin kesin kullanımı gerekiyor ise , düşük doz alınmalı , kardioloji uzmanı gözetiminde kullanılmalı ve aspirin kullanan annelerin çocukları doğum sonrası kalp açısından kontrol edilmelidirler.

  Aspirinin kullanımı emzirme sırasında da sakıncalı olabilmektedir.Süte az miktarda geçmekte ve alınımından 3 saat sonra sütte en yüksek miktarda bulunmaktadır. Bebeğe süt ile geçip kanındaki trombosit fonksiyonunu bozabilmekte ve en önemlisi de Reye Sendromu olarak isimlendirilen ciddi bir yenidoğan hastalığına sebep olabilmektedir. Lohusada ve emziren annede ağrı kontrolü için bir ilaç alınması gerekiyor ise bu aspirin olmamalı ve mümkünse parasetamol türevi bir ağrı kesici tercih edilmelidir.