Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanımı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 28 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanmak


  Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanımı Zararlımı

  Gebelikte Epilasyon aleti kullanmanın çok sık kullanılmamak kaydıyla herhangi bir zararı olmaz kullanabilirisiniz..

  Birçok anne adayı, hamilelik hormonlarının da etkisiyle artan tüylenmeden rahatsızlık duyar. Doğum sonrası bu tüylerin büyük kısmı kendiliğinden yok olur.
  Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı yok.

  Lazer Epilasyon
  Lazer ışık enerjisi kullanan bir teknik. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklı ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Anlayacağınız ışın sizi tüylerinizden kurtarırken, dokularınızı da götürüyor mu diye endişe etmenize gerek yok. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki ediyor ve etki alanı sadece birkaç milimetreyle sınırlı. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değil.Benzer şekilde radyo dalgalarıyla çalışan epilasyon sistemlerinde de bebekle ilgili bilinen bir risk söz konusu olmuyor. Bu cihazlar X ışınıyla çalışan röntgen cihazlarına göre daha düşük frekans ve enerjide radyasyonla çalışır. Bundan daha önemlisi söz edilen radyasyon, iyonize edici özelliği olmayan radyasyon. İşlem bittiğinde ortada radyasyon da kalmaz. Bu nedenle hamilelikte kullanımıyla ilgili bilinen bir risk söz konusu değil.

  Elektroliz

  Epilasyonun bir diğer türü olan elektrolizse biraz daha farklı bir yöntem. Burada cilt içine yerleştirilen küçük ve ince bir iğne yardımıyla elektrik akımı verilerek kıl kökü tahrip ediliyor. Elektroliz 100 yıldan uzun bir zamandır kullanılıyor ve bugüne kadar hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi bildirilmemiş.

  Hem bebeğin hareketleri hem de işlem sırasında duyulabilecek hafif ağrı anne adayını rahatsız edebilir. Elektroliz mutlaka uygun hijyen ve steril şartlarına sahip yerlerde yapılmalı. Aksi takdirde, her işlemde olabileceği gibi, bunda da enfeksiyon riski vardır.

  Birçok zararlı etken var hayatmıza gebelikte Cep telefonu, televizyon, kablosuz internet bağlantısı, bilgisayar, mikrodalga fırın hepsinde yeterince radyasyon var zaten. Epilasyon aletinden birşey bu kullandığımız eşyalar kadar zararlı olmayacakdır.