Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 4 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Doğru Bilinen Yanlışlar
  Gebelik ve Düşükle ilgili doğru bilinen yanlışlar

  Gebelik süreci içerisinde büyük değişikler ve beklenmedik korkular ve sorular meydana gelir. Halk arasında konuşulan bir takım doğrular aslında yanlıştır ve yanlışlar esasında doğrudur. Sık kafa karıştıran konuların cevabı burada: Sık yapılan ultrason bebeğe zarar verir!
  Yanlış.Ultrason tetkiki ses dalgası ile çalışır. X-ışını içermez ve bebğe zarar vermediği çok sayıda çalışmada kanıtlanmışdır.

  Jinekolojik muayene düşüğe sebep olur!
  Yanlış. Jinekolojik muayene düşük tetiklemez. Gebeliğin başında jinekolojik muayene ve smear testi yapılması önerilir. Muayene sırasında tedavi edilmesi gereken genital enfeksiyonlar ve genital patoloji ortaya çıkabilir. Gebelikte Rutin Muayeneler için tıklayınız. Düşükler sık görülen bir durumdur. Gebeliklerin %20 bazısı fark edilmeden bile düşük ile sonlanır. Bu düşüklerin çoğunun altında kromozomal anomali yatar.

  Gebelikte saç boyası, makyaj ve cilt kremleri kullanılmaz!

  Saç boyası hayvan deneylerinde yüksek doz ile kullanıldığında gebeliğe zarar verebileceği gösterilmiş. Ancak insanda kafa derisinden emilen miktar çok düşüktür ve herhangi bir tehlikesi gösterilmemişdir. Saç boyası saçtan emilmez, yalnız deriden emilir. Saçlarınızı boyatmak istiyorsanız boya kafa derisine mümkün oldukça az temas etsin. Kişisel önerim: İlk 3 ayda saçlara boyamamak, gebeliğin kalan aylarında bitkisel boya kullanmak.
  Perma gebelik boyu kullanılmamalıdır.
  Makyaj yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.
  Cilt kremleri arasında akne (sivilce) kremleri ve vitamin A, retinol içeren kremler gebelikte önerilmez. Nemlendirici kremler ve güneş kremleri önerilir.
  Oje kullanılabilir.

  Gebelikte cinsel ilişki düşüğe sebep olur ve bebeğin yaralanmasına neden olur!
  Normal bir gebelikte cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Bazı durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiyi bir süre veya gebelik boyunca yasaklar.

  Gebelikte ilaç kullanılmaz!
  İlaçlar gebeliğe olan etkisine göre 5 kategoriye ayrılmıştır. Gebelikte İlaç Kullanımı konusunda detaylı bilgi için tıklayınız. Doktorunuzun önerdiği ilaçları güvenlidir ve kullanmamak ile gebeliğe daha büyük zarar verebilirsiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç (vitamin dahil) kullanmayınız.

  Gebelikte araba kullanılmaz!
  Yanlış.Gebelikte araba kullanmak güvenlidir ancak emniyet kemeri mutlaka kullanılmalıdır.

  Cep telefonu, mikrodalga, bilgisayar monitörü ve güvenlik kapıları gebeliğe zarar verir!

  Güvenlik kapıları : Metal dedektör ile çalışır. Herhangi bir işin yaymaz ve gebelikte güvenlidir.
  Cep telefonları, bigisayar monitörleri ve mikrodalga fırnları: Bu cihazların dalgaları ile ilgili ne insan vucüduna genel olarak ne de geblik ile ilgili zararları ile yeterli bilimsel çalışma yapılmıştır. Herhangi bir zarar bu güne kadar gösterilmemiştir ancak %100 güvenli olduğu da kesin olarak söylemek mümkün değildir.

  Düşükle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren anne adayları çevrelerinden bir takım direktifler almaya başlarlar: “Aman yükseğe uzanma, sakın ağır kaldırma, spor yapma, fazla yürüme, cinsel ilişkiye girme... ve daha niceleri. Zaten düşük korkusu yaşayan anne adaylarının içine bir parça daha korku salmak ve günlük aktivitelerini sınırlandırmaya çalışmak oldukça yanlış. Uzmanlara göre yaşanan düşüklerin bu türden aktivitelerle uzaktan yakından ilgisi yok.

  [​IMG]