Gebelikte Diş Tedavisi

'Etüt Merkezi' forumunda Eylem tarafından 25 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Diş ağrısı çekiyorsanız mutlaka diş doktorundan randevu alnın ve doktora gittiğinizde hamile olduğunuzu belirtin. Doktorunuzun size yazacağı gebelikte kullanıma uygun ağrı kesiciler ve antibiyotikler ağrınızı hafifletmeye ve enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olacaktır. Gebelikte diş tedavisi eğer kronik bir durum bulunmuyorsa doğum sonrasına etelenebilir. Ertelemenin sebebi diş tedavisi sırasında ihtiyaç duyulan rontgenlerin çekimi sırasında ortaya çıkan x-ray ışınlarına anne adayının maruz kalmamasını sağlamaktır. Gebelikte diş tedavisi gerçekleştirmenin bir diğer sakıncasıda dişlerde yaşanan sorunun büyüklüğüne göre anne adayına uygulanacak aneztezidir. Ancak tüm bunlara kendiniz karar vermeden önce doktorunuzla görüşüp herhangi bir alternatif tedavi yöntemi olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  Gebelikte diş tedavisi yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü genellikle doğum sonrasına kaldığı için şiddetli diş ağrısı yaşıyorsanız evde uygulayabileceğiniz bazı ağrı hafifleten yöntemleri kullanabilirsiniz.


  Bir çay kaşığı bir su bardağı ılık su ile karıştırarak ağzınızı bu karışımla 30 saniye kadar çalkalayın ve tükürün. Suda bulunan tuz antiseptik görevi görerek ağzınızda bulunan ve enfesiyona yol açan bakterilerin azalmasını sağlayacaktır.

  Bunların dışında ağrıyan dişinize sıcak ve soğuk tamponlar uygulayabilirsiniz. Soğuk tamponu çürük dişlerde bölgeyi uyuşturmak, sıcak tamponu ise apse sorunlarında apseyi hafifletmek için kullanabilirsiniz.