Gebelikte burun kanaması nedenleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 23 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikteki burun kanamalarını, kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyene durum, burun mukozasının kronik kuruluğudur. Ayrıca sigara kullanımı da damarların kırılganlığını artırmaktadır.
  Gebelikte Burun Kanaması Normalmidir

  Gebelikte Burun Neden Kanar Normal popülasyana göre, gebelerde burun kanamasına daha sık rastlanılmaktadır. Bunun temel nedeni, bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından, gebelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça, burun mukozası içindeki ince ve yüzeysel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.

  Gebelikteki burun kanamalarını, kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyene durum, burun mukozasının kronik kuruluğudur. Ayrıca sigara kullanımı da damarların kırılganlığını artırmaktadır.

  Kanama Durumunda Neler Yapılmalı

  Öncelikle oturmak gerekir. Uzanılması durumunda kalp ile burun hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez.
  Burun kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi yaklaşık 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanamadığından kanama durmayabilir.

  Burun köküne buz uygulanası damarların büzüşmesine neden olacağından, kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.