Gebelikte Boğaz Ağrısı

'Bebek Bakımı' forumunda Bella tarafından 22 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Boğaz Ağrısı,  Gebelik döneminde bağışıklık sistemi eskisine oranla zayıfladığı için virüs yoluyla bulaşan nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma olasılığı artmaktadır. Gebelikte boğaz ağrısı sorununu çözmek için hastalığı başlangıç aşamasında tedavi etmek için bazı doğal ve bitkisel ürünlerden yardım alabilirsiniz.

  Gebelik dönemi vücudun daha kırılgan olduğu ve hastalıklara daha açık hale geldiği bir dönemdir. Çoğu anne adayı bu dönemde kendilerini ilaçlardan mümkün olduğunca uzak tutmaya ve doğal yollarla hastalıklarına çözüm bulmaya çalışmaktadır.

  1. Boğaz ağrısı hafifse bir bardak sıcak çay ağrınızı iyice azaltabilir. Çayınıza biraz bal ve yarım limon suyu eklerseniz kısa süre içerisinde boğazınız yumuşayacak ve rahatlayacaktır.

  2. Diğer bir sıcak içecek seçeneğinizde zencefil. Zencefili rendeleyip kaynatın. Suyunu süzdükten sonra biraz bal ve limonla karıştırıp içebilirsiniz.

  3. Ilık içme suyuna 2 çay kaşığı tuz karıştırın. Bu suyla günde 2 defa 10 dakika gargara yapın. Gargara boğazdaki balgamı sökecek ve kan dolaşımını artıracaktır.

  [​IMG]

  4. Bir kaç parça sarımsağı iyice çiğneyerek yemek boğaz ağrısına iyi gelir.

  5. Uykunuzu kaçırmamak için çay içmek istemiyorsanız sıcak suya 2 çay kaşığı bal ve 5-10 damla limon katıp içebilirsiniz.

  6. Organik dokuları büzerek salgıyı azaltma özelliği bulunan nar kabuğu gebelikte boğaz ağrısı tedavisi için kullanılabilir. Nar kabuğunu rendeleyin ve çay gibi demleyin. Bir bardak nar kabuğu suyundan sonra boğazınızdaki ağrının hafiflediğini hissedeceksiniz.

  7. Boğaz ağrısı yaşarken yemek yemek ağrının artmasına neden olur. Bu ağrılardan kaçınmak ve ağrının daha çabuk geçmesi için çorba gibi sıvı gıdalarla beslenebilirsiniz. Limonlu tavuk çorbası gibi sıvı gıdalar boğaz ağrısından kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.

  8. Gebelikte boğaz ağrısı tedavisi için bir bitkisel gargara tarifi daha verelim. Yarım çay bardağı hardal tohumunu havanda ezin, yarım limon suyu, 2 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı tuz ve su ekleyip içme suyunda kaynatın. Soğumasını bekledikten sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.

  9. Bir tutam fesleğen yaprağını kaynatarak suyunu gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

  Gebelikte asla doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayın. Rahatsızlığınız sadece boğaz ağrısı ile sınırlı değilse ya da ağrınız aldığınız tedbirlere rağmen azalmıyorsa mutlaka doktorunuza danışın.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ara 2012