Gebelikte bel ağrısının nedenleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 15 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Gebelikte bel ağrısının nedenleri nedir?
  Gebelikte bel ağrılarının sebepleri,
  hamilelikte bel ağrıları ve tedavisi

  Gebelikte bel ağrısının nedenleri nelerdir Gebelik ilerledikçe büyüyen uterusun etkisiyle vücudun ağırlık merkezi değişir. Buna bağlı olarak belde bulunan tüm kasların yükü artar. Bunun yanında başta pelvis kemiklerinde yer alan eklemler olmak üzere tüm eklemlerde hormonların etkisiyle doğuma hazırlık yapmak üzere gevşeme meydana gelir. Tüm bunlar anne adaylarında bel ağrısı şikayetlerinin sık yaşanmasına neden olur.
  Bel ağrısı şikayetlerini daha az yaşamak için sizin kendi kendinize alabileceğiniz çok etkili önlemler var:
  Ayakkabı kullanımı: Tüm gebelik döneminiz boyunca alçak topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hem yüksek topuklu, hem de topuksuz ayakkabılar bel kemiklerini birbirine bağlayan ligamentlerin (bağların) üzerine binen yükü artırarak bel ağrısı şikayetlerini artırabilirler.

  AŞIRI KİLO BEL AĞRILARINI ARTTIRIYOR
  Yine hamile bayanların aşırı kilo almaları da bu yakınmaların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Açıkçası gebelerde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olması olayı daha da zorlaştırır. Bu durumda doğum şeklinin "sezaryen" olması önerilir. Zira normal doğumda "ıkınma" eylemi karın içi basıncını arttırdığı gibi omuriliği saran beyin-omurilik sıvısının (BOS) da basıncını arttırır ve var olan bel sorununun daha da ilerlemesine neden olur.

  OLAĞANDIŞI DURUMLARDA
  Hamile bayanlarda cerrahi tedavi seçeneği çok nadir seçilir. Ancak anne adayında ayak felci sözkonusu ise cerrahi önerilir. Burada yan yatar pozisyonda epidural anestezi ile mikrocerrahi diskektomi ameliyatı yapılır. Anne ve bebek için en güvenli yöntem budur. Acil durumlar dışında tetkik ve tedavi genellikle doğum sonrasına bırakılır.