Gebelikte Ay Hesaplama

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 6 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Ay Hesapla


  Gebelik Ayı Nasıl Hesaplanır

  Bebeğin doğuşuna kadar geçen süre ortalama 280 gündür. Diğer türlerin çoğundaki gebelik süresiyle karşılaştırıldığında, bu çok uzun bir süre gibi görünebilir; ancak insandaki ayrıntıları düşündüğünüzde ise daha uzun sürmemesi şaşkınlık vericidir.

  Gebelik yaşı, gerçek döllenmeden yaklaşık 2 hafta önce olan, son adet döneminin ilk günü temel alınarak ölçülür. Dolayısıyla bu yöntemle hesaplanan bir hamilelik 280 gün (9,3 ay) kadardır. Döllenme yaşı döllenme zamanından itibaren ölçülür. 0 halde, bu yöntemle hesaplanan hamilelik süresi diğer yöntemle hesaplanan süreden 2 hafta kısadır.

  Genellikle, doğum uzmanları ya da aile doktorları gebeliğin süresini gebelik yaşı temelinde hesaplamaktadırlar, bu nedenle bu kısımda da bu yöntem kullanılacaktır.

  Bayanlar genelde 25-40 gün arasında adet görürler. Dengeli adet, adet döngüsünün her zaman aynı günlere denk gelmesi söz konusu değildir. Bu durum gebelik hesaplaması açısından önemlidir. Kadınlarda adet dönemi dört şekilde değerlendirilir.

  Bayanlar 25-40 gün arasında adet olmaktadırlar. Dengeli ve vaktinde adet olmak demek, adet kanamasının hangi vakit olacağını öngörüyle bilmektir. Yani kadının mutlaka 30 günde bir adet görmesi anlamına gelmez. Yani bir bayan her ay 10 gün gecikme şeklinde adet oluyorsa, normal sayılır. Dengesiz adet olan kadınlar, adetlerinin vaktini bilemezler. Ummadıkları bir vakitte adet olabilirler. Bu konuda yumurtlama vaktini, gebelik için iyi hesaplamalıdır.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Gebelikte Hesaplama
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Gebelikte Ultrason Terimleri Nelerdir 6 Haziran 2014
Bebek Bakımı Gebelikte idrar rengi nasıl olur? 8 Mayıs 2014
Bebek Bakımı Gebelikte cilt bakımı yaptırılır mı 20 Nisan 2014
Bebek Bakımı Gebelikte yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 27 Mart 2014
Bebek Bakımı Gebelikte Olan Kahverengi Akıntı Ne Demektir 25 Şubat 2014