Gebelikte Ay Ay Beslenme

'Bebek Bakımı' forumunda Aysell tarafından 19 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte Beslenme

  Gebelikte Beslenme Düzeni

  Anne adayının gebelik döneminde gerçekleştirdiği beslenme kalitesinin bebeklerinin fiziksel gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimini de etkiliyor. Gebelikte ay ay beslenme listeleri oluşturulması ve bu listelere sadık kalınması tavsiye ediliyor. Genel bir beslenmeden bahsedilecek olursa;

  Sıvı alımını mutlaka artırmak gerekiyor.günde 8-10 bardak sıvı tüketilmeli.aşırı olmadığı sürece tuz tüketiminde herhangi bir kısıtlamaya gerek yok. Barsak problemlerine yol açmıyorsa ağız tadınıza da uygunsa baharatlı yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

  Kalsiyum ihtiyacınız açısından süt veya süt tüketemiyorsaniz süt ürünlerinin kullanımı mutlaka önemlidir. Günlük bir iki bardak süt yada bir kase yoğurt tüketmelisiniz.

  Çay kahve kola gibi asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.çay demir emilimini azaltır. Kahve ve kolada kafein nedeni ile zararlıdır.1-2 bardaktan fazla tüketilmesi uygun değildir.

  Folik asit gebelik öncesi kullanıldığında sırt açıklığını önlemektedir. Yiyeceklerde yeterince folik asit vardır. Dengeli beslenildiğinde eksiklikliğinin görülme ihtimali azdır. Gebelik planlandığında gebelik öncesi kullanılması daha yararlıdır.

  Alkol, gebelikte kullanıldığında bebekte fetal alkol sendromu olarak tanımlanıp, zeka geriliği ve bir takım yapısal anormalliklerle kendini gösteren problemlere yol açtığından ötürü kesinlikle zararlıdır.

  Gebelikte gereksiz kalori tüketimini de kısıtlamak gereklidir. Unutulmamalıdır ki, önemli olan annenin karnının yağ bağlaması değil içerideki bebeğin sağlıklı ve uygun gelişimidir. Bu yüzden kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi temel besin öğelerinden yoksun şekerli yiyecek-içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmak gereklidir. Ayrıca yağlı kızartmalar yerine haşlama türü gıdalar tercih edilmelidir.

  Aşırı tuz tüketiminden de kaçınmak uygundur. Özellikle son aylarda aşırı tuzlu yeme ile vucütta ödem artabilir, tansiyon yükselebilir ve kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz.

  Öğünleriniz sık ve az az porsiyonlar halinde olmalıdır.

  Aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin. Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunarak saklanan gıdalar yerine taze ve doğal maddeleri tüketmeye özen gösterin.

  Yediğiniz gıdalarda “çeşitliliğe önem verin. Bu şekilde pek çok vitamin ve minerali almanız mümkün olacaktır.