Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 17 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Antibiyotik Kullanılırmı


  Gebelikte Antibiyotik Kullanmanın Riski

  Antibiyotikler özellikle bakteriyel kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve bilinen en etkili ilaçlardır.

  Gebelikte antibiyotik kullanımı üzerine çalışma yapan araştırmacılar, idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan yaygın antibiyotiklerle bebeğin kusurlu doğması arasında bağlantı bulduklarını bildirdi. Gebelikte antibiyotik kullanımı üzerine yapılan bu ilk büyük analizde, doğuştan kusurlu bebeklerin annelerinin, sağlıklı bebek dünyaya getiren kadınlara göre, gebeliklerinde antibiyotik kullanma oranlarının daha fazla olduğu belirlendi.

  Gebelikte Antibiyotik Kullanılırmı

  Anne çok hasta olmuşsa ve bu hastalık hamileliğe ciddi anlamda zarar verebilme riski taşıyorsa bu durumda anneye doktor reçetesi ile hamileliğe zarar vermeyen antibiyotik ilaçlardan verilebilir. Bazı durumlarda, anne hamile olmadığında iyileştirici ve tedavi edici etkisi olan bir takım antibiotikler, hamilelik döneminde hastalığı iyileştirmekten daha fazla anneye zarar vermektedir.

  Gebelik boyunca anneye yararı fetusa vereceği zarardan fazla olması beklenen ilaçlar tavsiye edilmeli
  İlk trimesterde mümkünse hiç ilaç kullanılmamalıdır
  Yeni ya da denenmemiş ilaçlardansa gebelikte yaygın olarak kullanılmış ve genellikle güvenli olduğu kabul edilen ilaçlar reçetelenmelidir
  Etki eden en düşük doz kullanılmalıdır

  Bazı antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zarr vermediği, kısaca güvenli olduğu söylenmektedir. Ancak antibiyotiklerin büyük bir kısmı ise bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir. Hatta bazı antibiyotik çeşitleri gebelikte kullanıldığı takdirde düşüğe yol açabilmektedir. antibiyotik gebeliği sonlandırırmı sorusunun yanıtı da yine antibiyotiğin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

  Sizlere verebileceğimiz en önemli tavsiye, doktor reçetesi olmadan hiç bir antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmamanızdır.

  [​IMG]