Gebelikte Alkol Kullanımı Fetal Alkol Sendromu

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 19 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Alkol Kullanımı ve Sonuçları
  Gebelikte Alkol Kullanmanın Sakıncaları nelerdir?

  [​IMG]
  Gebelikte alkol kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalar az miktarda (bir-iki yemekte birkaç duble şarap gibi) alınan alkolün bebekte herhangi bir olumsuzluğa sebep olmadığını göstermişlerdir.
  Fakat gebelikte alınan fazla miktarda alkol bebeğe ve gebeliğin seyrine olumsuz etkiler yapmaktadır.
  Anne kan dolaşımı ve bebek kan dolaşımı ortak olduğundan alkolün aynı şekilde bebeğe de geçebileceğini unutmayın.

  Gebelikte alkol miktarı arttıkça risk artar ve hamilelikte aşırı miktarda tüketilen alkol (alkolizm) bebekte ciddi gelişme geriliğine ve zihinsel yetersizliğe sebep olmaktadır.

  Gebelik için güvenli bir alkol dozu yoktur. Birkaç kez bir iki kadeh içilmesinde sakınca görülmemektedir. Doğum günü kutlamalarında, ,özel günlerde düşük alkol oranlı bira ,şarap gibi içecek alımının fazla bir zararı olmasa da mümkün olduğunca almamaya özen göstermek tavsiye edilir.


  Fetal Alkol Sendromu;

  Fetal alkol sendromu hamilelikte alkol kullanan annelerin doğurduğu beklerde, bir malformasyon sendromu bulundu. Bu anomaliler, iskelet malformasyonları sıklıkla fasiyal), büyüme geriliği, mental retardasyonuda içeren nörolojik anomalilerdir. 6/10.000 doğum (1993) ile 1-2/1000 doğum (2000) arasında saptanmıştır.

  Hamilelikte alkol kullanımının (genellikle >3 oz/gün), ne güvenli bir alt sınırı vardır ne de etkileri, gebeliğin belirli bir dönemine sınırlıdır. Etkilerin şiddeti, miktarı ve maruziyet süresi ile orantılı değildir. Klinik olarak tanımlanabilir etkiler, bu dozlarda bile mutlak güvenlik garanti edilememesine rağmen 1 oz/gün alkolden daha az sporadik alımlarda bile görülmemektedir.

  Gebelikte fetal alkol sendromu belirti ve bulguları:

  Yüz deformiteleri - Mikrosefali, kısa palpebral fissür, düz orta yüz, az gelişmiş philtrum ve ince üst dudak, basık burun, epikantal katlantılar, küçük kulak anomalileri, minesi hasarlı küçük dişler, öne doğru kısalmış burun, mikrogonati görülebilir; iki yada daha fazla yüz anomali bulgusu olması tanı koydurur.
  Kardiyak malformasyonlar
  Eklem, extremite ve parmak deformiteleri
  Miyopuda içeren görme zorlukları
  İntrauterin ve extrauterin gelişme geriliği
  Mental retardasyon ve gelişim anomalileri, beyin ve spinal hasarlar.
  Anormal davranışlar, kısa süreli dikkat, hiperaktivite, zayıf tepki kontrolü, aşırı sinirlilik ve anksiyete.

  Ultrasonografi fetal büyüme ve gelişmenin değerlendirilmesinde kullanılabilir. Bazı kardiyak anomaliler intrauterin tespit edilebilir.

  Yüksek oranda alkol kullananlarda spontan düşük oranı yüksektir.

  Hamilelikte fetal alkol sendromundan etkilenen bebeklerde mental olarak hafiften ağıra doğru değişen mental retardasyon görülür. Benzer olarak iskelet deformiteleri değişkendir ve yaşam boyu sürer.