Gebelikte Açılma Ne Zaman Başlar

'Sağlık Rehberi' forumunda Bella tarafından 11 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Açılma Nasıl Olur,


  Gebelik boyunca kapalı olan rahim ağzının bebeğin doğabilmesi için kasılmaların yardımıyla tam açılmasına (10 cm) kadar geçen süredir. Bu evre doğumun en uzun evresidir (yaklaşık 8-10 saat). Ancak gebe kadının sancılarını fark etmesinden çok önce kasılmalar başladığından ve bazı gebelerin ağrı eşiği yüksek olduğundan, gebe sancısını fark ettiğinde bu evrenin bile sürmesini geçirmiş olur.

  Doğuma yakın günlerde başlayan, belde çekilmeler, karında gerginlik hissi şeklinde duyulan kasılmalar, tedricen devamlı ve daha güçlü bir karakter alarak, hakiki doğum ağrılarına dönüşürler.

  [​IMG]

  Düzenli aralıklarla ve her 10 dakikada bir gelen, belden başlayıp kasıklara doğru yayılan ve gittikçe şiddeti artan ağrılar, rahim ağzının açılma devresinin başlangıcı olarak kabul edilir. Açılma ağrılarının araları süratle 3-4 dakikaya iner ve 30-60 saniye kadar devam eder.

  Açılma ağrılarında, rahim içi basınç 60 mmHgye kadar çıkar. Ancak, bazen doğuma yakın zamanlarda özellikle yoğun fiziksel aktivite sonrasında gerçek olmayan rahim kasılmaları hissedilebilir. Bu tür ağrıların tipik özelliği istirahatle geçmesidir.
   


Similar Threads: Gebelikte Açılma
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Gebelikte Epilepsi 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Ağız Bakımı 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Kahverengi Akıntı Leke Normal mi? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte hangi vitaminler alınmalı 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gebelikte Diş Eti İltihabı 2 Temmuz 2012