Gebelikte 26. Hafta

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 9 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. 26.hafta bebek gelişimi hafta hafta hamile gebelik
  Anne Karnında Bebek Gelişimi 26.hafta
  Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi

  Bebekteki değişiklikler

  Yandaki resimde 3 boyutlu ultrason ile çekilmiş 26 haftalık bir büyütmek için üzerine tıklayınbebek resmi görmektesiniz.Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.
  Bu aydan sonra göz kapakları açılıp kapanmaya başlar. Gözdeki retina tabakası gelişir ve tüm tabakaları oluşur. Bebeğinizin göz rengi oluşmaya başlar ancak doğumdan birkaç ay sonrasında son rengini alacaktır. Bu arada akciğer gelişimi devam eder ve doğuma kadar sürer.Doğumda hava solumayı sağlamak için akciğerler sürfaktan adı verilen bir madde üretirler. Bu madde, minik hava keseciklerinin çeperlerinin birbirine yapışmasına engel olur. Bu sayede her nefes alışında kesecikler hava ile dolar.Bebeğinizin kol ve bacak hareketlerini kuvvetli olarak hissedebilirsiniz. Bebeğinizin cildinin altında yağ birikmesi ile kalınlaşır. Yapılan çalışmalarda 26 haftalık bebeklerin beyin dalgaları incelendiğinde dokunmaya beyin dalgaları ile cevap verdiği saptanmıştır. Ayrıca ilginç bir bulgu da karnınıza kuvvetli bir ışık kaynağı dayadığınızda bebeğin kafasını o yöne çevirmesidir.
  Bebeğinizin baş-popo uzunluğu yaklaşık 23 santim ve ağırlığı da 910 gram civarındadır.

  Sizdeki değişiklikler

  Vücudunuzda özellikle yüzünüzde su tutulması ile şişme görülebilir. Hamileliğin bu ikinci evresi boyunca rahminiz haftada 1 cm. büyür. Eğer düzenli bir beslenme planı uyguluyorsanız, 7- 10 kg. arasında kilo alırsınız.Kabızlığınızı önlemek için bol lifli gıda (meyva, sebze, kepekli gıda v.s.) almalı ve düzenli tuvalet alışkanlığında ( yemekten yarım- bir saat sonra) bulunun.
  Bebeğin hızla büyümesi ve hareketlerinin daha fazla güçlü olması nedeniyle kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olabilir.Bu hafta dışarıdan da bebeğin hareketleri hissedilir. Rahat bir uyku pozisyonu almalı (birkaç yastıktan destek alabilirsiniz) ve uyumak için fırsatları değerlendirmelisiniz. Uterusunuzu kaburga ve göbek arasında hissedersiniz. Hamileliğe bağlı olarak sırt ağrısı, bacak krampları, baş ağrısı ve vücudunuzun alt bölgesinde baskı hissedebilirsiniz. Bu haftalarda birden bire ve durup dururken karnızında bir sertleşme hissedebilirsiniz. Rahminizdeki ani kasılma ve gevşemeler Barxton hicks kasılması denilen ağrısız regl krampları gibidir. Rahminiz gerçek doğum ağrıları için önceden çalışma yapar. Bu dönemlerde erken doğum belirtilerine karşı da duyarlı olmak gerekir. Saatte 4 defa ya da daha fazla olan kasılmalarda doktorunuza başvurmalısınız. Erken doğum tehtidinde ise kasılmalar sürekli ve belirli aralıklarla gelir.
  Bu bilgileri yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.
   


Similar Threads: Gebelikte Hafta
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Gebelikte İlk Hafta Belirtileri 7 Haziran 2012
Bebek Bakımı Gebelikte Hangi Haftada Hangi Testler Yapılır 5 Haziran 2012
Bebek Bakımı Gebelikte 40. Hafta 10 Ekim 2011
Bebek Bakımı Gebelikte 39. Hafta 10 Ekim 2011
Bebek Bakımı Gebelikte 38. Hafta 10 Ekim 2011