Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne demek

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 1 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama gelmektedir?
  Hamilelik şüphesi yaşanan kadınların ilk tercih ettikleri yöntem Hamilelik testi yapmaktır.Hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.Kanda hamilelik testi sadece Sağlık kurumları tarafından verilen bir hizmet olmakla beraber erken dönemde dahi kesin sonuç veren bir test türüdür.

  gebelik-testinde-cift-cizgi-.

  Bunun anlamı nedir diye merak ediyorsunuz. Gebelik testinde silik çizgi çıkması genelde hamile olduğunuzu göstermekle beraber yine de emin olmak için testin yenilenmesi gerekir.


  İdrada Gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. Gebelik testinde gebeliğin saptanabilmesi için embryonun rahim içine yerleşmiş olması gerekir. Bu nedenle test en erken yumurtlamadan sonraki 8-9. günde saptanabilir. Ancak yumurtlamanın geç olması, embryonun beklenenden daha geç yerleşmesi gibi nedenler ile bu dönemde yapılan idrar testi genelde negatif çıkar.

  Bu dönemde yapılan gebelik testinin negatif çıkması hatalı negatif anlamına gelmez ve hamile olmadığınızı göstermez.

  En akılcı ve ekonomik yaklaşım adet kanamasını beklemek eğer gecikme olursa test yapmaktır. Test sonucunun negatif olduğu hallerde, test 1-2 hafta sonra tekrar edilmeli, hala negatif ise diğer amenore sebepleri araştırılmalıdır. İnfertilite (kısırlık) tedavilerinde yumurta çatlatmak amacıyla yapılan hCG enjeksiyonları sonrasında da hatalı pozitif sonuçlar görülebilir.