Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama gelir

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 11 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması ne anlama geliyor?  Gebe olup olmadığınızı anlamanın en kolay yöntemlerinden biri olan gebelik testlerindeki çizgiler ne anlama geliyor.Özellikle de gebelik testi yaparken testin üzeirndeki ikinci çizgi silikse bu ne anlama geliyor hemen bu konuyla ilgili bilgiler bulabilirsiniz aşağıdaki yazımızda.

  gebelik-testi-cift-cizgi.jpeg

  Gebelik şüphesi yaşanan kadınların ilk tercih ettikleri yöntem Hamilelik testi yapmaktır.Hamilelik testleri kanda hamilelik testi ve idrarda hamilelik testi olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.

  Kanda hamilelik testi sadece Sağlık kurumları tarafından verilen bir hizmet olmakla beraber erken dönemde dahi kesin sonuç veren bir test türüdür.

  İdrarda hamilelik testi ise eczanelerde satılan test cihazları ile kadınların kendilerinin uygulayabildikleri ve çok kısa bir sürede sonucunu alabildikleri test türüdür.adet gününüz gecikti ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsunuz,eczaneden aldığınız testi yaptınız ve ikinci çizgi silik durum da da olsa yine de gözüküyor..Bunun anlamı nedir diye merak ediyorsunuz.

  Gebelik testinde silik çizgi çıkması genelde hamile olduğunuzu göstermekle beraber yine de emin olmak için testin yenilenmesi gerekir. Gebelik testi silik çıkanlar Ayrıntıları konumuzda bulabilirsinizTek çizgi çıkar ise negatif, yani hamile değilsiniz.

  Çift çizgi çıkar ise pozitif, yani hamilesiniz. İkinci çizgi silik ise şüpheli olarak değerlendirilir. (2-3 gün sonra tekrar et). Muhtemelen bir gebelik vardır fakat test erken yapılmıştır.

  Hatalı negatif test (gebe olmanıza rağmen testte gebelik yok çıkması) çok erken yapıldığında veya kullanılan testin bozuk veya günü geçtiği durumlarda görülebilir.

  Hatalı pozitif test (gebe olmamanıza rağmen testte "gebelik var" çıkması) bazı ilaçların kullanımında veya kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkar. Çok nadir görülür. Gebelik testi fiyatları çok fazla olmayıp markasına göre değişkenlik göstermektedir.

  Tüm eczanelerden kolaylıkla tedarik etmek mümkündür. Gebelik testinde en küçük bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.