Gebelik şekeri çıkma riski hangi kadınlarda yüksektir?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 5 Mart 2014 tarihinde açılan konu


  1. Hangi kadınlarda gebelik şekeri çıkma riski yüksektir?    Şeker hastalığı diyabet kanda yüksek şeker düzeylerinin oluşmasına sebep olan bir hastalıktır.Bu hastalık neredeyse her 150 hamileliğin 1'inde pregestasyonel DM (hamilelik öncesi şeker hastalığı) görülebilmektedir.

    Şayet anne adayının hamile kalmadan evvel şeker hastalığı var ise, hamilelik süresi boyunca kan şeker düzeyinin kontrol altında tutulabilmesi, hamilelikten önceki halinden daha güç olabilir.Şeker hastalığı gebelik esnasında da kendini gösterse, gebelikten önce de başlamış olsa da, anne adayı ve bebek için bir takım riskleri de beraberinde getirir.

    Şeker hastalığına sahip anne adaylarında, şeker düzeyleri gebelik süresince ne denli düzgün devam ederse, diyabetin açacağı riskler o denli azalır. Gebelik esnasında kendini göstermeye başlayan şeker hastalığında (diyabet), görülebilen riskler, gebelikten önce zaten var olan şeker hastalığına göre daha azdır. Şeker hastası anne adaylarının hamilelik sürelerince yüksek tansiyon (hipertansiyon), hamilelik zehirlenmesi, düşük ve erken doğum gibi riskler şeker hastası olmayan bir anne adayına göre daha yüksek olmaktadır.

    gebelik-sekeri-kimlerde-görülür-.jpeg