Gebelik Belirtileri Nelerdir

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. hamilelik belirtileri nelerdir, dış gebelik belirtileri nelerdir, erken gebelik belirtileri nelerdir, gebelin belirtileri, gebeligin ilk ay belirtileri, gebelik nasıl anlaşılır

  Gebelik beliritileri arasında en sık görülenler nelerdir?

  Bulantı, sabah bulantısı

  Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde her ne kadar hafiflese gebeyi önemli bir şekilde rahatsız eden hamilelik belirtileri arasındadırlar.Bazı kadınlarda sabah bulantıları beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir.Gebeliğin 1r. haftasına kadar bulantıların şiddeti artabilir.Büyük bölümünde 12. haftadan sonra hızla daha sonra kaybolur.Sabah bulantıların sebebi ebelik hormonunu beta hcg olduğu sanılmaktadır.

  Kokulara karşı aşırı duyarlılık

  Gebelikte kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir.Bazı anne adayları hiçbir kokuya dayanamaz iken bir kısmı mutfak kokularına tahammül edemezler.

  Uyuma ihtiyacının artması

  Genelde hamileliğin çok erken dönemlerinde ortaya çıkar ve kadın kendini yorgun hissederek devamlı bir uykusuzluk duygusuna kapılır.Uyku ihtiyacının artması kadınlarda hamilemiyim sorusunu akla getirebilen hamilelik belirtileri arasındadır.

  Tansiyon düşmesi

  Açlık durumunda ve yetersiz sıvı alındığında kadınlarda daha sık görülür.Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan oynamalar ve değişikliklere bağlıdır.Bazı anne adaylarını epey etkilerken bazı kadınlar tansiyon düşmesinin farkına bile varmayabilirler.


  Kasık ağrıları, bel ağrıları

  Çoğu kez tek taraflı ,ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. Bu ağrılar rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle ve su toplamasıyla
  ortaya çıkar.Keskin bir ağrı olmasına fazla rahatsızlık vermez ve zararı yoktur

  Sık idrara çıkma hissi

  Genellikle gebeliğin ilk beliritlerinden biridir ve her ne kadar erken dönemde başlar ise de ve genelde tüm hamilelik boyunca da devam eder

  Göğüslerde değişiklikler, göğüslerde hassasiyet

  Gebelik belirtileri (hamilelik beliritleri) içinde ilk görülendir bazen daha adet günü geçmeden şikayete sebep olabilmektedir. Şişkinlik,gerginlik ve ağrı görülebilir.bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunda da ortaya çıkabilecek bulgulardır.