Gazze Ölüyor

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Pardus tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. "Dua da bir ibadettir."
  Müsned, IV, 267, 271, 276

  Gazze'de bebekler ölüyor...
  Gazze'de anneler ölüyor...
  Gazze'de soykırım kol geziyor...
  Gazze ölüyor ve dünya seyrediyor.
  Çareler tüketilmiş, çareler çaresizliğe dönüyor...
  İslam ülkeleri suskun... Vicdanlar suskun... İnsanlık suskun...
  Gazze'de çare başka yollarla bulunmalıydı, buna inanıyorum. O başka yolların neler olduğunu herkes biliyor; olmadı, olamadı...
  Gayretler yetmedi... Belki bir müminin duası yeter diye eski bir dua bahsini, Kırk Güzeller Çeşmesi'nden alarak yeniden sizlerle paylaşıyorum. Amin, amin..

  *

  Geceydi... Kurşun sesinde bir cenin duaya durmuştu...

  Gönülden ve gizlice... Sakınarak ve umarak... Israrla ve devamlı...

  Söz değil, bir hâl... Söze hükümran mecal... Kelebeklerin kanadı gibi titrek, seher bülbülünce zeyrek...

  Dünyanın eşiğinden öteye akıştı o dua; gaflet perdelerinden öteye bakıştı o dua. Denizleri dolaşan katreler gibi, tesbih tesbih dökülen taneler gibi.

  Yıldızlar tutar açılan elleri, şafaklar öper deyen dilleri. Umutların ritmiyle atan nabızda gizliydi, gönüllerin teliyle çalan sazda gizliydi.

  Tevbeleri izleyen gözyaşıydı dua, her işte bir hayrın başıydı dua. İlahî yazıların gizemli şifresiydi; yoldaşın yoldaşa gülen çehresiydi.

  İçten içe bir niyazdı o, gelinlik giyside beyazdı o. Bağırlar yakan közler de, söylenmeyen sözler de...

  Geceydi... Kurşun sesinde bir cenin duaya durmuştu ve çoğaltmıştı çığlıklarını...

  Dua savaşa giderken, dua düğün ederken. Dua yağmur yağmurdu, dua tuzdu, hamurdu... Ağlarken de, çağlarken de... Dua babadan oğula, dua azdan çoğula... Dua belalar def'i, dua makamlar ref'iydi... Allah kulunu dinliyor gibiydi dua, sebiller suyuna inliyor gibiydi... Dayanılmaz dertlerden, düşmanı sevindiren felaketlerden; başa gelen fenalıklardan, sese hasret tenhalıklardandı...

  Geceydi... Kurşun sesinde bir cenin duaya durmuştu...

  O dua idi ay aydın karanlıklardan, o dua idi yıldızlara karşı aydınlıklardan... Dua yıldırım akışlıydı, dua cemale bakışlıydı... Söylemesi imkânsız bir şeyler içindi, hüzzamı hüzün dokuyan neyler içindi... Dua ölüm kadar özeldi, dua ölüm gibi güzeldi...

  Duası olmayanın ola mı umudu; duaya durmayanın kala mı sûdu? Duadan ayrılsa kul mu kalır, insan mı kalır; duadan özge eylül mü kalır, nisan mı kalır?

  Gelin dua edelim, Hakk'a gidelim. Mavi bir şeyler girsin hayallerimize, aklar ve yeşiller vursun hallerimize. Zaman ve mekânı bahşedelim süveydalarımıza, sevdalarımızı nakşedelim zamanlar ve mekânlarımıza.

  Kabul olunmayacak duadan O'na sığınarak gelin dua edelim, düşelim yollarına görüşelim, varalım illerine yalvaralım.

  O vermek istemeseydi istemeyi vermezdi bize; O sevmemizi istemeseydi sevmeyi istetmezdi bize.

  İsteyebilmeyi istemekler nasip et bize Allah'ım; sevebilmeyi sevmekler nasib et! Nasib et de sular canına kadar çekilenlerin, feryadı mabet mabet dikilenlerin... Çığlıkları boğazlarına yürüyenlerin, geceyi kurşun kurşun sürüyenlerin... Vatanında özgürlükten koğulanların, gözyaşlarında acıyla boğulanların... Can sermayesi savaşta bitenlerin, cananı kurşun kurşun yitenlerin... Duası kabul olan insanların ve cinlerin, sesi çığlık çığlık olmuş ceninlerin kalplerindeki istemeleri iste, çaresâz ol çaresizlere...

  Allah'ım! Gönlümüzde olanı hakkımızda, hakkımızda olanı gönlümüzde eyle. Rahmetinden umut kestirme Tanrı'm!.. Sevginden taşra fırtınalar estirme Tanrı'm!.. Zulme kimseyi giriftâr tutma ey Rab! Zalim elinde kulunu unutma ey Rab!..

  Elini kalbime koy, duy beni Tanrı'm!... Kırık bir kalp en iyi parçam...

  Gazze için

  Gazze!.. Ey Ebubekir'in sesiyle şehadeti yankılanan belde!. Ey İmam Şafiî'nin doğduğu toprak! Ey kurak iklimlerde bereket yeşerten vadi!.. Ey milyonla Haçlı ayakların çiğnediği ve kahraman Selahaddin'in kurtardığı vilayet!. Sen ki kadîm Mısır'ın kapısı, sen ki Yavuz Sultan Selim'in sancağıydın!. Sen hac yolumuzdaki durak; sen sürre alayımızın emin vadisi!

  Sen ey Gazze! Bu toprakların çocukları senin için dalga dalga şehit düştüler. Tarihten tarihe, çağdan çağa, devirden devire tam dört yüz yıl (1517-1917) tekrar tekrar şehit düştüler. En çok da, en sonunda şehit düştüler ve son asker de son nefesini verdiği gün sana ağlayacak kadar bile gücümüz kalmamıştı.

  Gazze! Ey en acı günlerini en son yaşayan şehir! Zalimler, vahşiler, haydutlar elinde kaldın. Senin için bir şey yapamadık, yapamıyoruz!.. Bir duamız var sana dair. Elimizden gelen bu!.. Ve bir de verebileceğimizi vermek!.. Maldan ve candan... Bugün imtihan günü!..

  06 Ocak 2009, Salı
  İskender PALA
    2. Cevap: Gazze Ölüyor

  Bir dünya ayıbı yaşanıyor İnsanlık ayıbı desek daha doğru....Ne desek boş...... Kimse dünyada bir eşi daha bulunmasını istemez... Hitler biliyormuşki bunları ortadan kaldırmak istemiş.............
    3. Cevap: Gazze Ölüyor

  Gazze'de Güneş Batıyor!

  İsrail'in savaş kuralı tanımaksızın yaptığı saldırılar sürüyor. Dünya'da resmi hiç bir gelişme olmazken güneş Gazze'de her zamankinden daha kara batıyor!..

    4. Cevap: Gazze Ölüyor

  o vermek istemeseydi istemeyi vermezdi bize; O sevmemizi istemeseydi sevmeyi istetmezdi bize.kendi adıma çok üzgünüm teşekkürler.
    5. Cevap: Gazze Ölüyor

  Filistinlileri derinden yaralayan diğer bir olay da başta Arap ülkeleri olmak üzere,İslam ülkelerinin Gazze'de yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz kalmalarıdır..:( Bu insanlık dramının biran önce son bulmasının diliyorum..
    6. Cevap: Gazze Ölüyor

  Gazze! Ey en acı günlerini en son yaşayan şehir! Zalimler, vahşiler, haydutlar elinde kaldın. Senin için bir şey yapamadık, yapamıyoruz!.. Bir duamız var sana dair. Elimizden gelen bu!.. Ve bir de verebileceğimizi vermek!.. Maldan ve candan... Bugün imtihan günü!..
    7. Cevap: Gazze Ölüyor

  yazıyı ve verilen cevapları okurken çok üzüldüm zaten her akşam heberlerde izlerken canlı görüntülere yaşananlara şahit oluyoruz bir an önce bu sorkırımın bitmesini dilemekten başka birşey gelmiyor elimizden :oops::oops:
    8. Cevap: Gazze Ölüyor

  Açıyorum televizyonu.Karşımda bir kadın ,feryat figan ve yükses sesle haykırıyor ''Neredesiniz ey müslümanlar !'' İçim acıyor birden.İçimde beddualar birikiyor.Çaresiz olmak nasıl bir şeydir diye düşünüyorum.Geçmişi hatırlıyorum birden.Bir zamanlar gül açan,gül kokan toprakları şimdi yahudi çizmeleri çiğniyor diyorum içimden.Minnacık bebekleri görüyorum televizyonda.Küçücük elleri yumruk gibi sıkılmış.Zulme inat.Ve sonra bir hadis hatırlıyorum :'' Müslümanlar bir vücud gibidir.O vücudta bir aza rahatsızlandığında,diğer bütün azalarda o acıyı hissederler.'' diye.
  Allah yardımcıları olsun...

  [GOOGLEVID]-8184893316485339755&ei[/GOOGLEVID]
    9. Cevap: Gazze Ölüyor

  Gazze'de bebekler ölüyor...
  Gazze'de anneler ölüyor...
  Gazze'de soykırım kol geziyor...
  Gazze ölüyor ve dünya seyrediyor.
  Çareler tüketilmiş, çareler çaresizliğe dönüyor...


  Herzaman dediğim gibi ne zaman birileri çıkıp bu insan demeye bin şahit şahıslara bu vahşete dur diyecek :f196:
    10. Cevap: Gazze Ölüyor

  Acı,ölüm,vahşet....
  cehnnem gibi bir dünyada yaşıyoruz artık!
  sevgi yok
  yardımlaşma yok
  anlayış yok
  ......
  yokluklar dünyasında yitip gidiyoruz,insanlığımızla beraber. Canım yanıyor canlar cansızlaşırken.En kötüsüde bişey yapamamak.Sadece bitsin artık diye dua etmekten başka hiç bir şey yapamamak... :(
    11. Cevap: Gazze Ölüyor

  birbirlerine danışıklı rica ederek lütfen diyerek milleti uyutuyorlar savaş bitsin diye bir karınca boyu bile yol kat edemediler sözde sözüm onlara müslüman ülke başkanları ve yetkilileri birbirilerinin arkasına saklanırcasına ortalıkta yoklar

  kampanya yapılıyor israil malları almayın diyene ama nedense aksine millet tersine israil kökenli firmalara akın ediyor sonramı ne oluyor aldımız her ürünler müslümanlara top mermi bomba olarak geri dönüyor :f19:


  rabbim sen zorda kalan müslüman kardeşlerimize yardım edensin onları koru:)
    12. Cevap: Gazze Ölüyor

  Hadis-i Şerif’te, Yahudilerin taşların ve ağaçların bile arkasına saklanacağı, buna karşın Gargat ağacından başka bütün taş ve ağaçların: "Ey Müslüman, Ey Allahın kulu, Yahudi arkamdadır, gel onu öldür" diyeceği ifade ediliyor. (Buhârî, Tecrid, IX, 73; Tirmizî, Birr, 25; Fiten, 2; et-Tâc, I, 25).

  İnşaallah Peygamber Efendimizin Hadis-i Şeriflernde belirttiği gibi zalim israil akıttığı kanlarda boğulacak