Gazların Çözünürlüğü

'Eğitim Merkezi' forumunda Aysell tarafından 27 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gazların Çözünürlüğü konu anlatımı
  Gazların Çözünürlüğüne etki eden faktörler



  GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ

  Bir gazın herhangi bir sıvıdaki çözünürlüğü;
  Gazın cinsine bağlıdır.
  Sıcaklık arttıkça azalır.
  Basınç arttıkça artar.



  GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: (HENRY KANUNU)


  Gazlar ile sıvı arasında ne zaman bir birliktelik olsa,gaz sıvı içerisinde erimeye başlar. Çözünen gaz miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi gazın kısmi (parsiyel) basıncıdır. Basınç arttıkça sıvı içerisinde daha fazla gaz çözünür. Basınç düştüğü zaman ise bu işlemin tersi olur ve çözünmüş olan gaz kabarcıklar halinde serbest kalmaya başlar. Bu ilişkiye HENRYY'NİN GAZLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ YASASI denir.

  Günlük yaşantımızda sıvı içinde gaz çözünmesi olayına asitli içecek şişelerinde çok kolay rastlarız. Bu tür içecekler içinde çözünmüş CO2(Karbondioksit) bulundururlar. Eğer şişeyi çalkalayıp açarsak gazın serbest kalması çok kolay olur ve bir kısım gazla karışmış sıvı, şişenin dışına taşabilir.
  Bu gaz yasasının bir dalıcı için önemi şunlardır.
  1-Oksijenin kan tarafından alınması ve karbondioksitin salınması.
  2-iniş ve yükseliş sırasında ortam basıncına bağlı olarak ciğerlerdeki hava basıncının artması yada azalması sonucu,kanın ve dokuların Nitrojeni tutması yada serbest bırakması.
  Bu hal iniş sırasında hiç bir sorun yaratmaz. Yükselme sırasında ise;vücut dokularından serbest bırakılma hızı,akciğer tarafından vücuttan atılma hızından fazla ise,dalıcı için tehlikeli durum söz konusudur. Bu durun dokularda Nitrojen kabarcıkları oluşmasına neden olur ve DEKOMPRASYON HASTALIĞI olarak isimlendirilir.