Gaziantep'ten Dünyanın 160 Ülkesine İhracat...

'Haberler' forumunda ßyFeaR tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gaziantep'ten Dünyanın 160 Ülkesine İhracat...


  Ahmet KAYA/GAZİANTEP, (DHA) CUMHURİYETİN kuruluşunun 100'üncü yılına 30 milyar dolar ihracat hedefi koyan Gaziantep, birçoğunun adını bile kimsenin duyup, haritadaki yerini bulamayacağı dünyanın 160 ülkesine ihracat yapıyor.


  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep'in, ihracat için belirlediği 2010 yılı hedefine emin adımlarla ilerlediklerini, ihracattaki artışın 2010 yılının 5 aylık döneminde devam etmesinin önemli bir gösterge olduğunu vurguladı. 2010'da gelinen noktada, bütün ülke gruplarında ciddi oranda ihracat artışı yaşanmasının Gaziantep ihracatı için çok önemli olduğunu dile getiren Koçer, Mayıs ayı ihracat verileri incelediğinde Gaziantep'in, çeşitli sıkıntılara rağmen başta ABD, Avrupa ve Afrika pazarı olmak üzere birçok pazarda ihracat gücünü gün geçtikçe artırdığını kaydetti.

  Geçtiğimiz yıl başarıyla yürütülen komşu ülkelerle ticaret politikası ile birlikte bu dönemde Ortadoğu pazarında tekrar artışa geçilmesinin memnuniyet verici gelişme olduğunu da bildiren Koçer, şunları söyledi:

  "2010 yılı için 4 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Gaziantep'in 2023'te, yani Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılındaki ihracat hedefi 30 milyar dolardır. Türkiye'de en fazla ihracat yapan iller içerisinde şu anda Gaziantep 6'ncı sırada. Gaziantep krize 7'nci sırada girmişti ve kriz içerisinde yer değiştiren, bir sıra yukarı çıkan tek il oldu. Bunun yanı sıra tabi yine rekabet gücünü artıran çok önemli bir çalışma Gaziantep için marka ve patent konusunda yaşanıyor. Son 6-7 yıl içerisinde Gaziantep, Anadolu'da marka ve patent tescilinde açık ara önde giden ve hatta rekorlar kıran bir şehir durumuna geldi."

  MAYIS AYI GÜZEL BİR GÖSTERGE

  Gaziantep'in ihracatının Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16 artışla 276 milyon dolar olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Koçer, bunun güzel bir gösterge olduğunu söyledi, ülkelere göre yapılan ihracatla ilgili de şu bilgileri verdi:

  "İhracatta ABD, Avrupa ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere birçok pazarda çok yüksek oranda artışlar sağlandı. Kriz döneminde yürütmüş olduğu komşu ülkelere ihracat politikasıyla ihracatını korumayı başaran Gaziantep, 2010 yılının 5 aylık döneminde ihracat hacmini 1 milyar 438 milyon dolar seviyesine taşıdı. Gaziantep'in ABD'ye ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 98 oranında artış göstererek 63 milyon dolara ulaştı. AB ülkelerine ihracatta da yüksek oranda artışlar sağlandı. İsveç'e ihracatta yüzde 92, Belçika'ya ihracatta yüzde 68 ve İngiltere'ye ihracatta yüzde 59 artış gerçekleşti. Gaziantep'ten dünyanın 180 ülkesine ihracat yapılıyor. Bunu yaparken teknolojinin tüm olanaklarının yanı sıra, yurt dışı gezileri ve fuarların etkisi büyük. Birçok insanın değil, haritadaki yeri, adını bilmediği ülkelere ihracat yapılıyor. Sözgelimi Afrika ülkeleri Benin, Cape Verde, Cibuti, Gabon, Kongo, Moritanya, Sierra Leone'ye makarna, bisküvi, gofret, sabun, elyaf, makine halısı, boya, çadır ve çuval gibi ürünler satıyoruz. Asya ve Okyanusya ülkelerinden Bangladeş, Brunei, Srilanka'ya dokuma ve pamuklu kumaşlar, ayçiçek ağı, kırmızı mercimek, kakaosuz şeker mamulleri, mürekkep ve mürekkep ürünleri, sentetik iplikler, ihraç ediyoruz.. Amerika kıtası ülkelerinden Guyana ve Haiti ise Gaziantep'ten pastacılık ürünleri, kakaolu ürünler, çorba ve et suyu, makarna satın alıyor."


  AFRİKA'YA İHRACATTA ARTIŞ

  Gaziantep'in Afrika ülkelerine yaptığı ihracatın da giderek arttığını belirten Koçer, bu yılın ilk 5 ayında Afrika ülkelerine yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 106 milyon dolara ulaştığını, Cezayir ve Kenya haricindeki bütün ülkelere yapılan ihracatta ciddi oranda ihracat artışı yaşanırken, Gaziantep'te en fazla ihracat yapılan Afrika ülkeleri Mısır, Tunus ve Fas olduğunu bildirdi. Koçer, Gaziantep'ten en fazla makine halısı ihraç edildiğini, bunu çimento, toprak ürünleri, kimyevi maddeler, polipropilen iplikler, dokuma kumaşlar, buğday unu, bisküvi-pasta, örme kumaşlar, konfeksiyon ürünleri ve akriliğin takip ettiğini sözlerine ekledi.