Soru Gazı olan bebeğe ilaç ve gaz çıkarma dışında neler yapılabilir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bebeğimin çok fazla gazı oluyor ilaç kullanmak istemiyorum. bebeklerde gaz problemi için neler yapılabilir.

  Cevap: Gazı olan bebeğe ilaç ve gaz çıkarma dışında neler yapılabilir?

  Gaz problemi yaşayan bebeklere, ilaç yada uydurma kulaktan dolma yöntemlerle bu sorunun giderilmeye çalışılması çok yanlış ve zararlıdır.
  Bebeklerdeki gaz probleminde bitkisel ilaçların faydasının olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. bitkisel ilaçlarda rezene çayı, papatya gibi çaylar kullanılabilir. Fakat bunda miktar çok önemlidir;120 ml nin üzerine çıkılmaması gerekir. ya da anne bir çay bardağının üzerine çıkmamalıdır. Çok fazla kullanıldığı zaman, kalorisi olmayan bir sıvı verildiği için, ilk olarak bebeğin kilo almasını olumsuz yönde etkiler. ikinciside elektrolik dengesizliğe neden olabilir, sodyum düşüklüğüne yola açabilir buda bebeğin beynine zarar verebilir.
  Bunların dışında;
  -Bebeğin karnına sıcak havlu koyulup, masaj yapılabilir.
  -Bazı olup huzursuz olan bebeği, arabayla gezdirmenin çok büyük faydası vardır.
  -Bebeğin kolik ağlaması genellikle belli saatlerde gelmektedir bu saatleri anne az çok tahmin edebilir. bu sancılar başlamadan bir saat önce bebek banyo yaptırılabilir bu bebeğin rahatlamasını sağlar.
  -O saatte ortam bebeğe değişikliği yaptırılabilir.
  -Bebek kucağa alınıp ev içinde dolaştırılabilir, eğer anne de daha fazla ağlıyorsa bunu baba yapabilir bununda büyük faydası vardır.
  -Bebeğin ilgisini dağıtabilecek; müzik açılabilir, eletrik süpürgesi saç kurutma makinası gibi gürültü çıkaran aletlerin sesi bebeğin ilgisini dağıtılabilir,