Gazetecilikteki 5 N nelerdir

'Türkçe Sözlük' forumunda Wish tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gazetecilikteki 5 N nelerdir

  Gazetecilik mesleğine dair sık duyduğumuz kavramlardan biridir: 5n 1k. Kısaca; 5n 1k, bir gazetecinin sorması gereken soruların kısaltmasıdır diyebiliriz. Bu sorular ise;
  Ne?
  Nerede?
  Ne zaman?
  Nasıl?
  Neden?
  Kim?
  Bu kavrama yeni dönem gazetecilik eğitim kaynaklarında bir “N” daha eklendiği belirtilmektedir. Alınan bilgilerin kaynaklarının neler olduğuna işaret eden “nereden” sorusu ile birlikte bu kavramın “6n 1k” şeklinde revize edildiği ifade edilmektedir.

  Gazetecilik mesleği araştırmaya dayalı bir meslektir. Duyumlarla değil gerçek tespitlerle haber yapılması esastır. Ancak, her gazeteci bunu bu şekilde yapmadığı için gazeteciler arasından “araştırmacı gazeteci” unvanlı olanlar bir şekilde ayrıştılar.
  Araştırmacı gazeteci, karşılaştığı bir olayı ya da aldığı duyumu öncelikle “Ne?” sorusunu sorarak aldığı cevaplarla net ve doğru bir şekilde ortaya koyar.
  Olay belirlendikten sonra “yer” detayı önem kazanmaktadır. “Nerede?” sorusu ile habere konu olayın lokasyonu belirlenir.
  Kritik bir başka detay da “zaman”dır. “Ne zaman?” sorusunu sorarak gazeteci olayın yerinden sonra zamanını da netleştirir.