Gaz Faturasını %30 Düşürün

'Güncel Bilgiler' forumunda Pardus tarafından 8 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Gaz faturasını yüzde 30 düşürmenin formülü

  SAMGAZ Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Albayrak, ısı yalıtımı, cihaz seçimi, tam yanmanın sağlanması, belirli periyotlarla cihaz bakımlarının yapılması gibi önlemlerin, doğal gaz faturalarında yüzde 30 oranında iyileşme sağlayacağını söyledi.

  Yaptığı açıklamada doğal gazı verimli ve tasarruflu kullanma yollarını anlatan Albayrak, dünya üzerinde enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmesi sebebiyle tüm ülkelerin enerji ihtiyaçlarını kontrol altına aldığını ve enerjiyi etkin yöntemler kullanarak geliştirdiğini vurguladı. Türkiye'de de enerji tüketiminin her geçen yıl arttığını, konutlarda kullanılan enerjinin büyük bir kısmının ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketildiğini belirten Murat Albayrak, bina ısınmasında Türkiye'de uygulanan enerji veriminin, gelişmiş ülkelerin uyguladığı enerji verimliliğinin yaklaşık yarısı kadar olduğuna dikkat çekti.

  Samsun'da yaklaşık 100 bin BBS doğal gaz abonesi bulunduğunu anlatan Albayrak, "Doğal gazın güvenli, verimli ve tasarruflu kullanılması için abonelerimiz, cihaz seçimine, teknik şartnamemize uygun olarak cihazın konulacağı mahalle, ısıtma projelendirmesine ve bina yalıtımlarına son derece önem vermelidirler. Bina yalıtımlarında geniş yüzeylerin yanı sıra, oluşabilecek ısı köprülerine de önem verilmelidir. Standartlara uygun yapılacak çatı yalıtımı ile enerjide yüzde 20, dış duvar izolasyonuyla yüzde 15, pencere-kapı yalıtımıyla yüzde 15, sızdırmazlık önlemleriyle de yüzde 10 oranlarında tasarruf sağlanabilmektedir" dedi.

  "Yakıt tasarrufu denildiği zaman anlaşılması gereken, yakıtın verebileceği yakıt enerjisinin ne kadarından faydalanıldığı demektir" diyen Albayrak, şöyle konuştu:
  "Yakıt tipine en uygun yakıcının seçilmesi ve işleticinin de konu hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olması gerekmektedir. Yakma sistemi de aslında birbirine entegre olan sistemdir. Bu sistemin işleyişinin herhangi bir safhasının atlanılması halinde yakıttan istenilen verim alınamayabilir. Isıtma sistemi bireysel ve merkezi sistem cihazları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Merkezi ısıtma cihazları olarak çoğunlukla kazanlar kullanılmaktadır. Bireysel sistem olarak ise kombi, soba ve benzeri cihazlar kullanılmaktadır. Neticede önemli olan noktalardan birisi verimli bir cihaz seçilmesi ve sistemin uzman mühendis tarafından tekniğine uygun şekilde tasarlanması ve bir mühendis gözetiminde tüm sistemin montajının yapılması gerekmektedir."

  Teknik anlamda bakıldığında kullanılan yakıtlar arasında en verimli olanın doğal gaz olduğunu kaydeden Albayrak,"Çünkü doğal gazda havayla yakıtı uygun oranlarda karıştırmak mümkündür. Bunun dışında her türlü otomatik kontrole, yakma sistemlerinin otomasyon kanalıyla kontrol edilmesine, gerekli emniyet ve güvenlik tertibatlarının alınmasına izin vermektedir. Doğal gaz bu anlamda teknik olarak verimli bir gazdır. Uygun cihazlar, uygun yakıcılar kullanıldığında da verim, yüzde 107 oranlarına kadar çıkabilmektedir. Isı yalıtımı, cihaz seçimi, tam yanmanın sağlanması, belirli periyotlarla cihaz bakımlarının yapılması gibi alınacak önlemler, doğal gaz faturalarında yüzde 30 oranında iyileşme sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

  Açıklamada, doğal gazı verimli ve tasarruflu kullanma yöntemleri şöyle sıralandı:
  - Uzman kişi yardımı ile bina yalıtımı yapılmalıdır.

  - Yakıcı cihazların en az yılda bir bakımları yapılmalıdır.

  - Çift camlı pencere kullanılmalıdır.

  - Perdelerin radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmelidir.

  - Kuru havada soğuk daha çok hissedilmektedir. Bu sebeple kışın odalar nemlendirilmelidir.

  - Pencerelerin ve kapıların sızdırmazlığı sağlanmalıdır.

  - Kalın ve pencereyi tamamen kapatan perdeler kullanılmalıdır.

  - Radyatörlerin üzeri, önü estetik sebeplerle kapatılmamalıdır. Radyatör arkasındaki duvara folyolu levhalar konulmalıdır.

  - Kışın oda havalandırması, kısa süre pencerelerin tam açılması ile yapılmalıdır.

  - Zaman ayarlı termostat kullanılmalıdır. Termostatlar kapı, pencere ve ısı veren cihazlardan uzağa monte edilmelidir.

  - Termostat 19 derece olan konfor sıcaklığına ayarlanmalıdır. Konfor sıcaklığının 1 derece üzerine çıkması yüzde 6 daha fazla yakıt sarfiyatı demektir.

  - Sıcak su termostatı 50 dereceye ayarlanmalıdır.

  - Kullanılmayan baca delikleri kapatılmalıdır.

  - Yakıcı cihazlardan verimi yüksek olanlar tercih edilmelidir.

  - Kombiler sürekli açılıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalıdır.

  - Evde uzun süre kalınmayacak olunması halinde kombi kapalı konumda tutulmalıdır.