Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeliyiz

'Etüt Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 9 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gayrimenkul alırken nelere dikkat etmeliyiz

  Gayrimenkulü, bir emlakçı kanalıyla almakta yarar var. Kuşkusuz bu emlakçıyı dikkatle seçmeli örneğin, belli bir işyeri olan, çevrede dürüst ve profesyonel çalışmasıyla tanınan biri olmalı. Emlakçı, alacağınız gayrimenkulün özellikleri konusunda size yardımcı olabileceği gibi, diğer bilgi ve belgelere de, kolayca ulaşıp, size iletebilir.

  Alacağınız gayrimenkulün tapu kayıtlarına bakmanızda yarar var. Özellikle, ipotek ya da haciz olup olmadığı, teminat olarak gösterilip gösterilmediğinin araştırılmasında yarar var.

  Halk arasında kullanılan ‘Ev alma komşu al' diye bir söz var. Bazen karşı komşu ya da bitişik komşu sizi evi aldığınıza, alacağınıza pişman edebilir. O nedenle, komşuları da araştırmayı ihmal etmemeli.

  Gayrimenkul bedeli bankaya bloke edilip, tapuya bağlı ödeme yapılabileceği gibi tapu işlemi imza aşamasına geldiğinde, tapuda da bloke çekle ya da nakit olarak ödenebilir.

  Satış konusu gayrimenkulün, satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinden, yeni alıcı da sorumlu tutulmaktadır. O nedenle, gayrimenkul alırken, geçmiş yıl emlak vergisi borcunun olup olmadığı araştırılmalı, ödenen makbuzların fotokopileri alınmalı. Satıldığı yılın emlak vergisi de, eski sahibi tarafından ödeneceğinden, buna da dikkat edilmeli

  Belediyeye emlak vergisi bildiriminin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeli.