Gavs-ı Sani'den Bir Sohbet ( Allah rızası)

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gavs-ı Sani'den Bir Sohbet
  Allah Rızası / Gavsi Sani Hz.
  Allah rızasını kazanmak
  Kasrevi Sohbetler Allah Rızası, Gavsi Sani, Sohbet, İslam ve Tasavvuf Yorum yapın

  Gavsi Sani Hz.lerinin(k.s) Allahın rızası hakkındaki sohbetlerinden

  Allah rızasını kazanmak için ameli salihe devam etmesi lâzımdır. Küçük-büyük demeden Allah rızası için önünüze gelen hayırlı işleri yapın. Sen niyetini Allah için yap, gerisi güzel gelir.Allah kuluna kafidir.

  Benim Allahın rızasından başka bir derdim ve Rasulullah ( a.s)in sünnetini ihyadan başka bir işim yoktur.

  Bütün gaye Allah rızasını tahsil olmalıdır. Eğer Allah insandan razı olursa insana dünyayı da, âhreti de nasip eder. Ne kadar iyi şeyler varsa, cennet dahil hepsini ona ihsan eder.
  Maksud dünya menfaati değil, âhirettir, Allah sevgisidir. Allah insanı severse karşılığını daha ziyade âhirette verir. Dünya malı vermiş veya vermemiş hiç mühim değildir.

  Allah rızasının karşılığı âhiret mükafatıdır.

  Şu bilinmelidir ki Allah-u Teâlânın insanın ibadetine, tââtına asla ihtiyacı yoktur. Hâşâ Rabbül-Âlemin onlarla ne büyük, ne de küçük olur. Yapılan bütün amellerde tek maksud Allahın rızasıdır.
  Eğer Allah rızasını tahsil etmek nasip olursa, Rabbül-Âlemin onu ebedül ebed maksuduna erdirir, ebedi saadet ihsan eder. Ve nihayet ebedi olarak Cemalullaha kavuşturur.

  Bu Nakşîbendi yolunda olanların tamamı Maksud-i Bizzat içindir. Peygamber (sav) şeriatı içindir.
  Nakşîbendi Tarikatında ve diğer tarikatlarda tek gaye, Allah ve Resûlünün sözünden çıkmamak, Peygamberin (sav) şeriatına tam ittiba ederek Allahın rızasını kazanmaktır.

  Şu husus bilinmelidir ki, maksud tarikat değil, maksud Allahın Zatı, Allahın dostluğudur.

  Bütün düşünce Allah ve Resûlünün emirlerine uyarak maksudunu Allahın Zatı yapmaktır. Bu da ancak Allahın emirlerine uymakla olur. Allahın emirlerinden asla çıkmamaya gayret edilmelidir. Çünkü tek gaye, maksud odur.

  Bunların elde etmenin tek yolu kendini çok muhafaza ederek Allahın emrine muhalefette bulunmamak, kendinden günah sudur etmemesine dikkat etmektir. İnsanın Allah yolundan, hakikat yolundan çıkmaması lâzımdır.

  İşte bunlara titizlikle riayet edilirse Allah rızası o zaman meydana gelir. Rabbül-Âlemin o zaman insandan razı olur. Allah rızası elde edilinceinsanın bütün işleri hallolmuş olur.

  Bütün gayeler, tarikat ve diğer çalışmalardaki bütün gayeler yalnız ve yalnız Allah rızası içindir. Maksudi Bizzat içindir. Maksud Allahın Zatı ve talep onun rızasıdır.

  Allah rızası, ancak emirlerine tam itaat etmekle, muhalefet etmemekle, nasıl emretmişse harfiyen tatbik etmekle kazanılır. Ve o kazanıldıktan sonra insanda hiçbir noksanlık kalmaz.

  Nasıl kalır ki Allah (c.c) ona dost, o da Allaha (c.c) dost olmuş olur.
  __________________