Garip takıntılar

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 18 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tuhaf Takıntılar

  1) Cartacoethes (Harita takıntısı) İnsanların baktıkları her yerde harita görme takıntısı olarak açıklanır. Hatta bu takıntı bazen sınırları aşıp , yiyeceklerin bile harita şeklinde görmelerine neden olabiliyor.

  2) Gamomani (Evlilik takıntısı)
  Hiç aynı anda birkaç kişiye evlilk teklifi yapan biriyle karşılaştınız mı? Gamomani takıntısı olan kişiler aynı anda birden fazla kişiye evlilk teklifinde bulunuyor. Psikolojik bir rahatsızlık olarak görülen bu takıntı, istem dışı gelişiyor.

  3) Onomatomani (Kelime tekrar etme takıntısı)
  Bu, kişinin çeşitli kelimelere karşı olan takıntısıdır ve beyninde aynı kelimeyi defalarca tekrarlamasına neden olur. Bu nedenle kişi konuşurken de aynı kelimeye saplanır kalır.

  4) Klinomani (Yataktan çıkmama takıntısı)
  Kış soğuğunda yatakta biraz daha fazla kalma isteğiniz hiç de garip değildir. Fakat bu uyku takıntısı kimi zaman sizleri karlı ve yağmurlu günler boyunca yatakta tutmaya neden olabilir. Bu nedenle psikolojik olarak da kişiyi depresyona sürükleyebilir.

  5) Demonomania (Kötü ruhların bedeni istila etmesi düşüncesi)
  Kişilerin, bu tür insanların varlığından haberdar olması, kendilerinin de kötü ruhlar tarafından istila edildiklerini düşündürtebilir. Bu konuyu işleyen çok fazla film izlemek böyle bir saplantı yaratabilir.

  6) Enosimania (Günahkar olduğuna inanma takıntısı)
  İnsana sürekli günah işlediğini düşündürten bu saplantı, zamanla nefes darlığı , terleme, kalpte ritim bozukluluğu gibi sağlık bozukluklarına da neden olabilir.

  7) Trikotilomani (Saç çekme takıntısı)
  Bu saplantı aslında kişide kontrol bozukluğu nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Kişinin vücudundaki kılları ve tüyleri devamlı kopararak kendine zarar vermesine neden olur.

  Ablutomani (Yıkanma takıntısı)
  Hiç, devamlı ellerini yıkayan insanları farkettiniz mi? Elbete ki tuvaletten çıktıktan hemen sonra elleri yıkamakta hiç bir sakınca yok, fakat ya kişi herhangi bir nesneyi tuttuktan sonra bile ellerini yıkamak rusal bunalımdan sonra ortaya çıkması ise olağandır.


  9) Abuloma (Kararsızlık takıntısı)
  Elbette ki hepimiz çeşitli kararları alırken zorlanırız. Peki ya en ufak kararı alırken bile ikilemdeysek? İşte o zaman bu bir rahatsızlıktır. Takıntı haline geldiyse de işler iyice sarpa sarabilir!

  10) Doromani (Hediye takıntısı)
  Hepimiz hediye almayı severiz, ne de olsa hediyeyi verdiğimiz insanı mutlu ediyoruz. Fakat bu güzel alışkanlık bile bazen takıntıya dönüşüp, hayatımız mahvediyor olabilir. Bu takıntıya sahip kişiler vaktinin çoğunu hediye arayarak geçirir.
    2. Cevap: Garip takıntılar

  Gamomani takıntısı baya bir tuhaf:f196:
    3. Cevap: Garip takıntılar

  3) Onomatomani (Kelime tekrar etme takıntısı)
  Bu, kişinin çeşitli kelimelere karşı olan takıntısıdır ve beyninde aynı kelimeyi defalarca tekrarlamasına neden olur. Bu nedenle kişi konuşurken de aynı kelimeye saplanır kalır.
  bu bende oluo bi sarkının sozu bir laf buna takınca surekli onu kullaniom
    4. Cevap: Garip takıntılar

  Cartacoethes (Harita takıntısı) ve Gamomani (Evlilik takıntısı) ilk defa duyuyorum çok ilginç neler var yahuu :)
   


Similar Threads: Garip takıntılar
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Garip Korkular 18 Mayıs 2010
Sağlık Rehberi Vücuttan çıkan garip cisimler 15 Nisan 2010