Gardenya Çiçeği Hastalıkları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 27 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Gardenya Çiçeği Bakımı
  Gardenya Çiçeği Hastalıkları ve Tedavisi
  Gardenya Çiçeği Nasıl Bakılır


  Parlak yeşil yaprakları mis kokulu beyaz çiçekleriyle gardenya salon bitkilerinin en güzelidir. Ancak bir o kadar da nazlıdır. Çok dikkatli bir bakım gerektirir. Boyu 45 cm., çiçekleri tam veya yarım katmerli olabilir.

  [​IMG]

  ÖZELLİKLERİ:

  ISI: Çiçek açabilmesi için ısı en az geceleri 15-18, gündüzleri ise 21-23 derece olmalıdır.

  IŞIK: Bol ışık alan bir yer idealdir. Pencereye yakın konur. Yalnız gün ortasındaki kuvvetli güneşten korumalıdır.

  SULAMA: Toprağı daima nemli olmalıdır. Yazın bol ve düzenli sulanır. Kış aylarında sulama biraz azaltılır. Daima yumuşak ve ılık su verilir. Suyuna arada bir sıvı gübre katılır.

  NEM: Her gün ılık su püskürtülür.

  Çiçek dökmesinin ana sebebi susuzluk, nem eksikliği ve serin ortamdır. Ayrıca bazen böcekler de bitkiye musallat olabilir. Bu durumda haftada bir ilaçlanır. Yaz aylarında açık havada, direkt güneş almayan bir yerde bulundurmak çok iyidir. Gardenya iyi bakılırsa yaz-kış açar. Saksısı ancak 2-3 yılda bir değiştirilir.

  Uygun ortamlarda dış mekan ve saksıda iç mekanlarda kullanılabilir.

  Gardenyanın önemli hastalıkları

  kloroz, Tomurcuk Dökülmesi, Bakteriyel Yaprak Lekesi ve Külleme; zararlıları ise Nematodlar, Kırmızı Örümcekler, Yaprak Bitleri, Beyaz Sinek ve Unlu Bitler'dir.

  Kloroz, Yaprakların açık yeşilden sarıya değin değişen bir renk alması, kısaca sararma dır. Genel olarak bitkinin sürgün uçlarından geriye doğru ilerler. Yaprak damarları arasında oluşur.

  Kloroz, özellikle kışın saksı toprağının gereğinden fazla nemli tutulması, saksı toprağının çok kuru kalması ve çok fazla kil içermesi, saksı değiştirmede geç kalınmış olması dolayısıyla bitki köklerinin keçeleşmesiyle beraber, azot, magnezyum, demir, mangan gibi besin maddelerinin noksanlıkları sebebiyle oluşur.

  Tomurcuk dökülmesi; Bazı koşullarda bitkilerde çiçek tomurcuklarının oluşmasına rağmen açmadan döküldükleri gözlenir. Bunu nedenleri;  Saksı toprağının çok nemli tutulması ve çok kuru kalması

  Azotça zengin gübreleme sonucu sağlanan hızlı gelişme, fosfor noksanlığı,

  Doğrudan güneş ışığının altına bırakılması, yüksek ve düşük sıcaklık, ani sıcaklık değişmeleri, bitkinin çok gölge yerlerde bırakılması,

  Hava orantılı neminin düşüklüğü

  Tomurcukta olan bitkinin yerinin değiştirilmesi,

  Yetersiz havalandırma ve cereyana maruz bırakma  Yaprak lekesi; Genellikle yaşlı yapraklarda görülür. Lekelerin üzeri duman rengi fungal rengi örtü ile kaplıdır.

  Mücadelesi;

  Hastalıklı bitkileri ortadan kaldırmalı, Sıcak hava, fazla nem ve aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.

  Captain 50 (W.P.) 25 g (10/1 suya) ve Maneb 80 (W.P.) 17.5g (10/1 suya) preparatlar uygulanabilir.  Külleme hastalığı Bitkinin yaprak, yaprak sapı, çiçek, çiçek sapı ve gövdesinde görülür. Genellikle yaprakların üst yüzü pudra veya un serpilmiş gibi tozla kaplanır. Bu tozun rengi kurşuni kahverengiden beyaza kadar değişir. Yaprak parlaklığını ve yumuşaklığını yitirir, sert bir yapı alır. Hasta bitkilerde büyüme ve çiçeklenme olmaz.

  Küllenme fungusları yaz sonunda yaprak üzerinde oluşturduğu cleistothecium'larıyla kışa girer ve gelecek baharda oluşturduğu ascospor'larıyla bitkilere yeniden bulaşır. Yayılması için en elverişli ortam sıcaklığı 15-20 C olmalıdır. Ayrıca yüksek orantılı nem düzeyleri bu funguslar için uygundur. Sıcak ve kurak koşullarda bu hastalığın etkisi daha çabuk görülür.

  Mücadelesi, sağlıklı bitkilerden çeliklerin alınması, uzun süreli devam eden durgun, sıcak ve nemli koşullarına engel olunmalıdır. Ayrıca bitkilere gereğinden fazla su verilmemeli ve özellikle üstten sulama yapılmalı, hasta olan bitki kısımlarının ayıklanmaları ve ilaçlı mücadeleyle yaprakların üzerinde ilk lekeler görülür görülmez başlanmalıdır.

  Dinocap LC 37, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 3-4cc preparat, Kükürt 80, w.p.(su ile karışabilen toz halindeki ilaçlar) 10/1 dozda 30-35g preparat uygulanabilir.