Gamyunda Banko Nasıl Oynanır?

'Oyun Bölümü' forumunda DiScOvErEr tarafından 10 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bazı Arkadaşlarımın Gamyunda Banko Oyunun nasıl oynandığını soruyorlar bende buraaya bu başlıkda herşey yazıyor. Oyun gayet basittir.

  Banko nedir, nasıl oynanır?

  Oynanış itibarı ile Okey'e benzese de, oyun oynama stratejisi farklıdır. Normalde Okey'de per yapıp açmak hedefken, Banko'da hem per yaparken hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekir. Bankoda amaç, en az sayı ile oyunu tamamlamaktır.

  Ceza nasıl hesaplanır? Oyundaki cezaların hesaplanması, göstergenin rengine göre değişiklik gösterir. Ceza, elinizde ki per oluşturmayan taşların toplamının gösterge rengi ile çarpılması sonucu hesaplanır. Elinizdeki per oluşturmayan sayıların toplamı, gösterge sarı ise 2, mavi ise 3, kırmızı ise 4, siyah ise 5 ile çarpılır. Çifte giden oyuncu için mevcut renk çarpanlarına ek olarak cezalar 2 kat olarak hesaplanır.

  Eli bitiren oyuncu, yine gösterge rengine göre puan kazanır. Sarıda -20, mavide -30, kırmızıda -40 ve siyahta -50 puan alır. Aynı şekilde gösterge yapan oyuncu da, oyun bitişindeki gibi puan alır. Oyunu okey atarak bitiren oyuncu, normalde alacağı puanın 10 katını alır. Oyun oynanırken yanlışlıkla okey atan ya da elinde okeyi olup bir pere dahil olmayan oyuncular ise o renkteki bitişin 10 katı kadar ceza alırlar. Ayrıca, biten oyuncu, okey ya da çift ile biterse diğer oyuncuların cezaları 2 ile, hem çift hem de okey atarak biterse 4 ile çarpılır.

  Banko oyunları, en az 5 en fazla 10 el üzerinden oynanabilir. Her el 6 oyun puanı kazandırır. Yani 5'lik oyun 30 puan, 10'luk oyun ise 60 puan kazandırır.

  Banko oyunumuz genel olarak bu şekilde. Elbette, banko oyunu konusunda uzman olmadığımız için, bu oyunu reelde oynayan üyelerimiz kurallardaki eksiklikleri bugs at gamyun.net adresine bildirebilirler.

  EK: Banko oyununda, elde kalan okeyler için de ceza verilmesi yönünde talepler var. Fakat, kişinin elindeki okey'in boşta olup olmadığını anlamak kolay değil. Her elinde okey olana da başkası bittiğinde ceza vermek ağır olacaktır, çünkü okeyi olduğu halde elinde per dahi olmayabilir. Eğer bunu anlayabilmek için güzel bir algoritma bulabilirsem, bu yönde ileride bir güncelleme yaparız, ama şimdilik bu şekilde.

  Önemli diğer bir nokta da, sadece taş attığınız andaki ceza değerleri oyun bitişinde baz alınır. Yani, oynadıktan (taş attıktan) sonra yaptığınız per değişiklikleri geçersiz olur. Bu nedenle, taş atmadan önce elinize son halini vermeniz gerekir. Ayrıca, herkese en az bir kez elini düzenleme şansı verebilmek için, oyunun durup başladığı elde oyunun bitirilmesine izin verilmez.

  EK2: Oyunun durup başladığı elde, herkes elini yeniden düzenleyebilsin diye bitmeye izin vermiyoruz. Fakat burada, kimi ben bitmiştim ama bu nedenle bitemedim diyor. İyi de, başkalarının bitmesine de izin verilmiyor. Normalde oyun durup tekrar başladığında, oynama hakkı A'da ise, sıra tekrar A'ya gelene kadar kimsenin bitmesine izin verilmez. Zaten, oyun başladığında ilk oynama hakkı da A'da olduğunda göre, ilk bitme hakkının da onda olması doğaldır. Bu arada elinize okey gelip bitebilir durumunda iseniz, okeye döndüğünüzden dolayı ceza yememenizi sağlayacağız.
  Alıntı:Gamyun.net