Gambiya Tarihi

'Ülkeler' forumunda Aysell tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Gambiya ve Gambiya Tarihi
  Gambiya Tarihi hakkında bilgi


  Gambiya Tarihi

  Afrika'nın en küçük ülkesi olan Gambiya Batı Afrika'da bir ülkedir. Bölge ile ilgili ilk kayıtlar 9. yüzyıl ve 10. yüzyıl'da Arap tüccarına aittir. 10. yüzyıl boyunca Müslüman tüccarlar ve öğretmenler birçok Batı Afrika ülkesinde çeşitli yerleşimler kurdu. Bu iki grup altın ve fildişi karşılığında değiş tokuş sağlayan ve Sahra'yı aşan ticaret rotaları oluşturdular.

  11. ve 12. yüzyıllarda, Takruriler, Antik Gana ve Gao krallıklarının yöneticileri İslam dinini kabul ettiler ve Arapça okur yazarlığı olan Müslümanları danışman olarak atadılar. 14. yüzyıl'ın başlarında Mali İmparatorluğuna bağlandılar. Portekiz'ler 15. yüzyılın ortalarında bölgeye denizden ulaşarak ticaretin hakimiyetini ellerine aldılar.

  1558'de Portekiz kralı António, Prior of Crato Kraliçe I. Elizabeth tarafından garanti altına alınan bir anlaşmayla I. Jamesa Gambiya Nehri boyunca ticaret yapma haklarını İngiliz tüccarlara sattı. 1618'de I. James bir İngiliz firmasının Gambiya ve Altın Sahili (Günümüz Gana'sı) ile ticaret yapmasına izin veren bir yasa onayladı. 1651 ve 1661 arasında bir Polonya Litvanyası kökenli bir vasal olan prens Jacob Kettler tarafından satın alınan bazı bölgeler Kurlandiya egemenliği altındaydı.

  Onyedinci yüzyılın sonlarında ve on sekizinci yüzyıl boyunca İngiltere ve Fransa arasında Senegal ve Gambiya nehirlerinin bölgelerinde siyasi ve ticari üstünlük açısından çekişme devam etti.

  Gambiya 1843 yılından itibaren İngiliz kolonisi olarak yaşadılar 1965 de bağımsızlıklarını kazandılar ve 1982 ye kadar devam etti 1982 yılında Senegal le bir federasyon oluşturarak ismini Senegambiya koydular. 1989 da ise federasyon son buldu ve tekrar egemen olan Gambiya 1991 de Senegal ile dostluk ve iş birliği anlaşması imzaladı. 1994 yılında ise yapılan bir askeri darbe ile bütün siyasi faaliyetler yasaklanarak askıya alındı. 1996'da demokrasiye tekrar dönüldükten sonra başkanlık seçimleri demokratik olarak yapıldı.