Galileo Galilei Özellikleri

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 25 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Galileo Galilei Kişisel Özellikleri


  Galileo Galilei Özellikleri Nelerdir

  Galileo Galilei İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozofdur.

  Galileo hem yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından, hem de Kutsal Kitap'tan şüphe duyarak Orta Çağ'daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır.

  Galileo'nun Babası Vincenzo Galilei'nin oğlu olan Galileo, ilk tahsilini Floransa'da yaptı. Babası kendi matematik uğraşısı nedeniyle varlığının çoğunu kaybetmişti ve Galileo'u matematikten uzak tutmaya çalışıyor, bir hekim olmasını istiyordu. Galileo'nun müzisyenlik ve ressamlığa oldukça ilgisi vardı ama babasının isteğine uyarak Pisa Üniversitesi'nde tıp okumaya karar verdi.

  Babasının bir arkadaşı olan matematik öğretmeni Ricci, Galileo'yu oldukça etkiledi ve Galileo babasının karşı çıkmasına rağmen özel matematik dersleri almaya başladı.Bu derslerde Arşimed'in çalışmalarını öğrendi.

  Galileo deneylerinin ilkini 17 yaşında tıp öğrencisiyken gerçekleştirmiştir.

  Kilise avizelerinin rüzgar ile salınmasını inceleyen Galileo, rüzgarın sertliğine göre açının değiştiğini fakat salınım zamanının değişmediğini fark etti. Bu gözlemini evde iki sarkaç oluşturarak denemiş, aynı sonucu almıştır.

  Galileo ileri yaşlarında körlük geçirdi ama buna rağmen yazmaya devam etti.1638'de hareket kanunları ve mekanik ilkeleri hakkında bir çalışma yayınladı. Galileo 8 Ocak 1642'de hayatını kaybetti.

  [​IMG]
    2. Cevap: Galileo Galilei Özellikleri

  Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim.