Galileo Galilei Biyografisi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 21 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Galileo Galilei Biyografi


  Galileo Galilei Hayatı

  Galileo Galilei, modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı. Galileo Galilei 1564′te İtalyanın Pisa şehrinde doğdu. Döneminin tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galileinin oğlu olan Galilei, ilk tahsilini Floransada yaptı.Galileo Galilei 1581′de Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı, ancak parasızlıktan okulu terk etti. Galileo Galilei 1583′ten itibaren matematiğe ilgi duydu bu konudaki çalışmaları sayesinde 1589′da Pisada profesörlük elde etti.

  Galileo Galilei Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galilei, Pisa Kulesinden ağırlık düşürerek Aristonun yanlışlığını açıkça gösterdi. Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu.Galileo Galilei 1592′de Pisayı terk ederek, Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

  Galileo Galilei 1597′de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden hemen sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604′te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti.Galileo Galilei Ancak düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609′da Hollandada teleskopun bulunduğunu işitti.

  Galileo Galilei Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610′ da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Bu arada Jupiterin dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransada saray matematikçisi olmasını sağladı. Hemen sonra Venüs gezegeninin devreleri ve Satürnün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartıştı.
  Galileo Galilei 1611′de Romaya gitti ve oradaki Bilim Akademisine üye seçildi. Floransaya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613′te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde Kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti.

  Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı. 1615′te bizzat Romaya giderek iddiasını müdafaa eti. Ancak 1616′da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu.
  Bu komisyon Galileonun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

  Galilei, bir müddet bilimin pratik yönüne döndü, mikroskobu geliştirdi.

  Ancak 1618′de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar adlı eserini 1632′de yayınladı.
  Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine rağmen Romada mahkemeye çağrıldı. 1633′te bu kitap yasaklandı ve kendisi müebbet hapse mahkum edildi.

  Yetmiş yaşında hapsedilen Galileinin gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.

  [​IMG]