Galatasarayın Tarihçesi

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 17 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Galatasaray spor kulübünün tarihçesi


  Ekim 1905 tarihinde, Mekteb-i Sultani'de Mehmet Ata Bey'in dersi sırasında arkadaşlarıyla konuşan Ali Sami Yen, bir futbol kulübü kurmaya karar verir. Asım Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Ulus Bey'in de ortaklığıyla; Refik Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında Galatasaray Spor Kulübü kurulur.

  Bu dönemde oyunculardan her hafta birer kuruş toplanır, başkan Ali Sami Yen de futbol topuyla ilgilenirdi. Hatta domuz yağı ile temizlenen futbol topu hasar görünce; Ali Sami Yen ayakkabasının bir parçasını keserek yama yapmıştır. Cevdet Kalpakçıoğlu da formaları yıkardı. Kulübün ilk isminin Gloria ya da Audace koyulması istenmiştir; ancak takımın oynadığı ilk maçında Rum rakibini 2-0 yenerken seyircilerin onlardan "Galata Sarayı Efendileri" diye söz etmesiyle bugünkü isim doğmuştur.

  Galatasaray Spor Kulübü kurucu listesi, resmiyet kazanma sürecinde değişikliğe uğramıştır. 1905'ten 1919'a kadar Galatasaray Spor Kulübü'ne Başkanlık yapan, mektebin 889 numaralı öğrencisi Ali Sami Yen, elyazısıyla tuttuğu Galatasaray Terbiye-i Bedeniye Kulübü ıhsaiyet Defteri'nin (Sayım-İstatistik Defteri) 181 ve 182. sayfalarında kurucu 13 üyeyi şöyle sıralar:

  1.Ali Sami Yen
  2.Asım Tevfik Sonumut
  3.Emin Bülent Serdaroğlu
  4.Celal İbrahim
  5.Boris Nikolof
  6.Milo Bakiç
  7.Pol Bakiç
  8.Bekir Sıtkı Bircan
  9.Tahsin Nahit
  10.Reşat Şirvanizade
  11.Hüseyin Hüsnü Kayacan
  12.Refik Cevdet Kalpakçıoğlu
  13.Abidin Daver

  1905'te Osmanlı İmparatorluğu'nda bir dernekler yasası bulunmadığından, Galatasaray Spor Kulübü yasal olarak tescil edilme olanağını bulamamıştır. 1912 yılında Cemiyetler Kanunu çıkarıldıktan sonra, kulüp yasal bir kimlik kazandı. Yetkili makamlara kulüplerin tüzükleriyle birlikte, kurucu üyelerin ad ve adreslerinin de bildirilmesi zorunlu tutulduğundan, istifa eden ya da eğitimlerini tamamlayarak ülkelerine dönen üyeler ilk listeden çıkarılmış ve 1 Eylül 1913'te kurucu liste yeniden düzenlenmiştir. Kurucu üyelerin yeni sıralaması şöyle gerçekleşmiştir:

  1.Ali Sami Yen
  2.Asım Sonumut
  3.Emin Bülent Serdaroğlu
  4.Celal İbrahim
  5.Bekir Sıtkı Bircan
  6.Reşat Şirvanizade
  7.Refik Cevdet Kalpakçıoğlu
  8.Abidin Daver
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 May 2013