Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (Yazar) Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 19 Haz 2012 tarihinde açılan konu 1. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (Yazar) Hayatı Hakkında Bilgi


  Doğum 11 Kasım 1821-Moskova
  Ölümü 28 Ocak 1881-Saint Petersburg
  Meslek Roman yazarı
  İlk eseri İnsancıklar


  Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rus roman yazarıdır. Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve dünyanın en çok okunan yazarlardan biri oldu. Dostoyevski'nin eserleri edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimlerini derinden etkiledi.

  YAZARLIĞA BAŞLANGIÇ YILLARI
  11 Kasım 1821 yılında Rusya’nın başkenti Moskova da doğdu. Onun tam adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'dir. Hasta bir annenin ve sürekli sarhoş bir babanın sorunlarıyla geçen bir çocukluk dönemi geçirdi. Babası bir ordu cerrahı, annesi ise dönemin önde gelen tüccarlarının birinin kızıydı. Dostoyevski daha çocuk denilebilecek bir yaşta, 15 yaşında annesini kaybetti. Babasının çok sert ve acımasızlığının tam aksine annesi merhametli ve anlayışlıydı. O da özellikle çocukluk döneminde annesinin koruyuculuğu altında bir hayat sürdü. Annesini 15 yaşında kaybedince bir nevi yalnız kalmıştı. Bu sırada evinden ayrılarak 1837 yılında Petersburg Askeri Mühendis Okulu’na girdi. Dostoyevski, öğrencilik yıllarında bir yandan kendi derslerini başarıyla hallederken diğer yandan Rus ve Avrupa edebiyatına ilgi duymaya başladı. Öğrencilik yıllarında birçok eser okudu ve tefekkür etme şansı buldu. Okulunu bitirdikten sonra kısa süre askerlik yaptı. Fakat o öğrencilik yıllarında büyük ilgi duyduğu edebiyatla ilgilenmek istiyordu. Bu amaçla askerliği bıraktı ve yeniden edebiyata yönelme kararını aldı. Bu karar aslında onun hayatını derinden etkileyen en büyük karar olacaktı. Ordudan ayrılıp edebiyata yöneldikten sonra kurgusal roman yazmaya başladı. İlk kurgusal romanı ise 1846 yılında yayımlanan "İnsancıklar" dır. Dostoyevski, toplumunun insafsız kurallarının gölgesinde yaşlı bir adamın öksüz bir kıza duyduğu sevdayı iç dünyasındaki derin çatışmalarla işledi. Toplum tarafından çok beğeniyle karşılanan bu kitap Dostoyevski’nin ilk romanı olmasına rağmen çok başarılı görüldü. Birçok ünlü eleştirmenden övgü aldı. Gelecekte büyük bir yazar olacağının ilk belirtileriydi bu ilk roman. 1846 yılında "Öteki", 1847'de "Ev Sahibesi" adlı iki roman yayımladı. Fakat bu iki roman beklenen ilgiyi görmedi. Eleştirmenlerin çoğu tarafından beğenilmedi. Bu durum Dostoyevski'de çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Edebiyattan soğudu ve siyasetle ilgilenmeye başladı. Bu doğrultuda "Genç Liberaller" grubuna katıldı.

  SÜRGÜN YILLARI
  1849 yılında Dostoyevski devlete karşı komplo kurdukları gerekçesiyle sekiz arkadaşı ve ağabeyi ile birlikte tutuklandı. Sekiz ay hapishanede yattıktan sonra idam cezasına çarptırıldı. Cezası infaz edileceği sırada af çıktı ve cezası altı yıl hapis dört yıl kürek cezasına çevrildi. Cezasını çekmek üzere Sibirya’nın Omsk kalesine sürüldü. Burada kaldığı yıllarda suç ve ceza kavramını bizzat kendi şahsı başta olmak üzere diğer mahkumlar üzerinde de tatbik etmek imkanı buldu ve bu hususun üzerine çoğu zaman derin düşüncelere daldı. Sürgünde geçirdiği dört yılı ardından 1854 yılında kürek cezasından kurtularak er rütbesi ile kışla hizmetine verildi. Semipalatinsk'te zorunlu ikamete mahkûm edildi. Burada bulunan Alayın Yedinci Hat Taburunda beş yıl görev yaptı. Bu onun yıllar önce bıraktığı askerliğe yeniden başladığının göstergesiydi.

  YAZARLIĞA YENİDEN DÖNÜŞ
  1859 yılında ordudan terhis edildi ve Moskova’nın dışında küçük bir köyde kalmaya başladı. Nihayetinde özgürlüğüne kavuştuktan sonra gençliğinin geçtiği Petersburg’a geri döndü. Bu andan itibaren hem Rus edebiyatının hem de Dünya edebiyatının önemli romancılarından olduğunu kanıtlarcasına birçok eser verdi. Bunlardan Suç ve Ceza, Budala, Karamazov Kardeşler, Ecinniler en tanınmış ve gerçek manada edebiyatta doruk noktalara ulaşmış eserlerindendir.

  ÖLÜMÜ
  1881 yılının Ocak ayında bir ciğer kanaması geçirerek yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde acılar içinde öldü. Dostoyevski için 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasında yürüdü.