Futbolun Kuralları Nelerdir Madde Madde

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 28 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Futbol Oyun Kuralları maddeler halinde

  OYUN ALANI

  Boyutlar : Oyun Alanı dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Taç çizgilerinin uzunluğu kale çizgilerinin uzunluğundan fazla olmalıdır.

  Uzunluk : en az 90 m. (100 yarda) - en çok 120 m. (130 yarda)Genişlik : en az 45 m. (50 yarda) - en çok 90 m. (100 yarda)

  ULUSLARARASI MAÇLAR

  Uzunluk : en az 100 m. (110 yarda) - en çok 110 m. (120 yarda)Genişlik : en az 64 m. (70 yarda) - en çok 75 m. (80 yarda)

  OYUN ALANININ IŞARETLENMESI

  Oyun alanı çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Uzun olan iki kenar çizgilerine taç, daha kısa olan diğer iki kenar çizgilerine kale çizgisi denir. Bütün çizgiler en çok 12 cm. (5inç) genişliğinde olmalıdır.

  Oyun alanı bir orta çizgi ile ikiye ayrılır. Başlama noktası bu çizginin tam ortasına işaretlenir. Bu nokta merkez olarak 9.15 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire çizilir.

  Kaleler

  Kaleler, her bir kale çizgisinin ortasına yerleştirilmelidir. Bunları bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştirilen yatay bir üst direkten olutur.

  İki direk arasındaki mesafe içten 7.32 m. (8yarda), üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 m. (8 feet)'dir.

  Her iki direk ile üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre (5 inç) olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleri ile aynı genişlikte olurlar. Kalelere kale ağları, direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile takılabilir.Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.

  Kale Alanı

  Kale alanları, oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir:

  Kale direklerinin iç kenarlarından 5.5 m. (6 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 5.5 m. dik (6 yarda) uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan kale alanıdır.

  Ceza Alanı

  Ceza alanı oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir.

  Kale direklerinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 16.5 m. (18 yarda) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır.

  Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m. (12 yarda) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.16 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.

  Bayrak Direkleri

  Her köşeye, en az 1.5 m. (5 ayak) yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bayrak direkleri ayrıca, orta saha çizgisi hizasında, taç çizgisinin en az 1 m. (1 yarda) dışına dikilebilir.

  Köşe Yayı

  Her bir köşe Bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m. (1 Yarda) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

  Güvenlik

  Kaleler yere sağlam bir şekilde sabitleştirilmelidir. Portatif kaleler, bu şartlara uyduğu takdirde kullanılabilir.

  TOP

  Nitelikleri ve Ölçüleri

  Top: yuvarlak, deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş, çevresi en çok 70 santimetre 828 inç), en az 68 santimetre (27 inç), ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz) basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm2 - 1100 gr/cm2; 8.5 lbs/sq.in. - 15.6 lbs/sq.in) arasında olacaktır.

  Kusurlu Topun Değiştirilmesi

  ·oyun durdurulur.

  ·oyun yedek topla ilk topun kusurlu hale geldiği yerden bir hakem atışı ile başlanır.

  Eğer top, bir başlama vuruş, kale vuruşu, köşe vuruşu, serbest vuruş, penaltı vuruşu veya taç atışı için oyun dışı olduğu sırada patlar veya kusurlu hale gelirse:

  ·oyun gereken vuruş veya atışıyla başlanır.

  Top oyun süresince hakemin onayı olmadan değiştirilemez.
    2. Cevap: Futbolun Kuralları Nelerdir Madde Madde

  OYUNCULARIN SAYISI

  Oyuncular

  Oyun, biri kaleci olmak üzere her biri en çok 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında yapılır. Eğer takımlardan birinde 7'den az oyuncu varsa, o maç başlatılamaz.

  Resmi Maçlar

  FIFA'nın konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Müsabaka yönetmeliğinde, 3 ile 7 arasında olmak üzere yedek oyuncu sayısı belirtilmelidir.

  Diğer Maçlar

  Diğer maçlarda, eğer; takımlar değiştirilecek azami oyuncu sayısında anlaşırlarsa hakeme maçtan önce bildirilirse, en çok 5 oyuncu değiştirilebilir. Hakeme bildirilmezse veya değiştirilecek oyuncu sayısında anlaşma maç başlamadan sağlanamazsa, en çok 3 oyuncu değiştirilebilir.

  Bütün Maçlar

  Bütün maçlarda, yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.

  Oyuncu Değiştirme Yöntemi

  Bir oyuncu yedek oyuncu ile değiştirme aşağıdaki şartlarda yapılmalıdır:

  1.Değiştirme yapılmadan önce hakeme haber verilir,

  2.Yedek oyuncu, ancak yerini alacağı oyuncu oyun alanından çıktıktan ve hakemden gir işaretini aldıktan sonra oyun alanına girer,

  3.Yedek oyuncu, yalnız oyunun durduğu bir anda ve orta saha çizgisi hizasından oyun alanına girer,

  4.Oyuncu değiştirme, yedek oyuncu sahaya girince tamamlanmış olur,

  5.Oyun alanına giren yedek oyuncu o andan itibaren oyuncu kabul edilir, oyun alanından çıkanın oyuncu niteliği bitmiş olur,

  6.Yedek oyuncu ile yer değiştiren oyuncu tekrar oyuna giremez,

  7.Bütün yedek oyuncular, oyuna girsin veya girmesin, hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir.

  Kaleci Değiştirme

  1.Diğer oyunculardan herhangi biri,

  2.Hakeme önceden haber verilmek,

  Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.
   


Similar Threads: Futbolun Kuralları
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Futbolun oyun Kuralları kısa 24 Nisan 2012
Spor Gündemi Futbolun Kuralları 24 Nisan 2012
Spor Gündemi Futbolun Kuralları Ve Saha Ölçüleri 28 Şubat 2012
Spor Gündemi Futbolun Ortaya Çıkışı 24 Nisan 2012
Spor Gündemi Futbolun Tarihçesi 24 Nisan 2012