Futbolda Şut Nedir

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Futbolda Şut Ne demek,  Futbolda bir oyuncunun topu kaleye sokmak için ayağıyla yaptığı sert ve hızlı vuruşa Şut denir.

  Şut futbolda en önemli becerilerden biridir. Çünkü, kazanmak için gol, gol atmak için de şut atmalısınız. İsabetli şut atmak, her zaman sonuca ulaşma şansınızı arttıracaktır. Amacınıza en kolay ulaşma yerleri, korner atışları ve kalecinin beklemediği yerlerden isabetli ve sert şutlar atmaktır.

  Sert şut atmak, isabetlilik kadar önemlidir. İsabetli atarsınız ama sert atamadığınız şutları kaleci kolaylıkla kontrol edebilir; sert şut atarsınız ama isabetli olmazsa, u da skor elde etmenize yaramaz. İyi bir şut atıcı olabilmek, hem kuvvetli hem de isabetli şutlar atabilmekten geçer.

  Uygulama - 1 : Kuvvetli ve isabetli şut atmayı öğrenmenin en iyi yolu, duran veya areketli toplarla yapılan çalışmalardır. Şutun isabetliliğini arttırmanın en iyi yolu, duvara rahatlıkla görülebilecek bir hedef çizmek ve muhtelif uzaklıklardan bu hedefe herbir ayakla onlarca defa atış yapmaktır. Bu çalışmayı hemen hemen her antrenman sırasında yapmalı ve isabetlilik oranı hesap edilmelidir.

  Uygulama - 2 : İsabetlilik oranı arttıkça, şut atma mesafesi de buna bağlı arttırılmalıdır. Önceleri sabit duran toplarla şut çalışması yapılırken, daha sonraları yerde seken ve yuvarlanan toplara da isabetli ve sert şut çalışmaları yapılmalıdır.

  En iyi şut atan oyuncular, yeteneklerinin yanısıra, bıkmadan usanmadan şut çalışması yapanlardır. Sizde yeterince sıkı çalışırsanız, kuvvetli ve isabetli şutlar atarak takımınıza gol kazandırır ve galip gelmeyi sağlayabilirsiniz. Sizde takımın vazgeçilmez golcü oyuncusu olabilirsiniz.
   


Similar Threads: Futbolda Şut
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Futbolda İsabetli Şut Nasıl Atılır 19 Nisan 2011
Spor Gündemi Futbolda yeni 58.Madde 30 Nisan 2012
Spor Gündemi Futbolda Bank Asya Şaşkınlığı 3 Nisan 2012
Spor Gündemi Futbolda Altı Pas Çizgisi ve Ölçüleri 1 Kasım 2011
Spor Gündemi Futbolda Pas Çeşitleri Nelerdir? 24 Haziran 2011