futbol topu nasıl yapılıyor?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. futbol topu nasıl yapılıyor?

  Topun Yapımı

  İlk aşamada topun oluştuğu ana tabaka şekillenir. Topun yapımına başlanırken belirli ölçülerde deri-kumaş karışımı bir madde kesilir.Daha sonra bu kumaş beşgenlere ayrılarak topu oluşturaln parçacıklara bölünür ve dikiş makinesi yardımıyla birbirine dikilir.Topun yapımı sırasında sık sık kontroller yapılır. Aşağıdaki resimde örneğin topun ağırlığı ölçülür.Şimdi sıra şamrelin topun içine yerleştirilmesine geldi. Bu işlemin ardından son beşgen de dikilir ve topun ilk şekli aşağıdaki gibi olur.

  Şamreli dikildikten sonra içinde bulunan havayı dışarı salmaması için bir supap takılır ve top şişirilir.Yazımızda daha önceden de belirttiğimiz gibi top bir dizi testten geçmeye devam eder. Bu sefer yapılan kontrol topun hava kaçıcıp kaçırmadığıdır.Değerler kontrol edilir ve herşey yolunda gidiyorsa topun dış kısmını oluşturan asıl kauçuk deri karışımın yapışması için oldukça kuvvetli bir tutkal ile top yıkanır.Artık topumuzun dış yüzeyini oluşturma zamanı geldi. Gördüğünüz gibi bu yüzeyi oluşturacak olan geometrik şekiller oluşturulmaktadır.

  Beşgenler katman katman hazırlanmaktadır. Her bir katmanda farklı maddeler kullanılır ve bu da topun yumuşaklığından dokusuna kadar herşeyini belirler.Son olarak beşgenler bir araya getirilir ve topun üzerine yapıştırılır.Şimdi ise topun içine asıl havası pompalanır ve kontroller her zaman olduğu gibi devam eder.

  Son olarak da topumuz paketlenir ve servise uygun hale gelir.İşte tüm bu adımlar her top için tek tek yapılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Eyl 2015
Yükleniyor...