Futbol Oyun Kuralları Maddeler Halinde

'Spor Gündemi' forumunda Yasemin tarafından 2 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Futbol Oyun Kuralları Madde Madde
  Futbolun oynanması için hazırlanan kurallar vardır bu kurallar Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği tarafından yayımlanır.

  Futbol biri kaleci olmak üzere en az 7, en fazla 11 kişiden oluşan iki takım arasında oynanıyor. Her takım 3 ila 7 yedek oyuncuya sahip olmak zorundadır.

  Direkt Serbest Vuruş Eğer, bir oyuncu aşağıda belirtilen 6 ihlalden birisini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yaparsa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:

  1- Rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse,
  2- Rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,
  3- Rakibin üstüne sıçrarsa,
  4- Rakibe şarj yaparsa,
  5- Rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse,
  6- Rakibini iterse. Ayrıca, eğer bir oyuncu aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa, rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
  7- Topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa,
  8- Rakibini tutarsa,
  9- Rakibe tükürürse,
  10- Topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç). Direkt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.

  Serbest Vuruşlar : Bu vuruşlar, hakem kararıyla belirlenip direkt ve en direkt olarak ikiye ayrılır. En direkt serbest vuruşta, topun oyuna girmesi için 2 farklı oyuncuya temas etmesi gerekir.

  Penaltı : Kusurlu hareketler, ceza sahası içinde olursa penaltı ile cezalandırılır. Kaleye 11 metre mesafede bulunan penaltı noktasından kaleye doğru yapılan vuruştur. Tek bir oyuncunun, kaleyi koruyan rakip kalecinin olduğu alana topa vurma avantajına sahip olmasıdır.

  Kale Vuruşu : Topun kalelerin yanından oyuna girmesidir. Rakip kaleye yapılan vuruşta, top kalenin dışından çizgiyi geçerse, tekrar kale vuruşuyla oyun başlar.

  Köşe Vuruşu : Rakip kaleye yapılan vuruşta, top rakip futbolcuya çarpıp, kalenin dışından oyun alanını terk ederse, vuruşu yapan oyuncunun takımı, topun çıktığı oyun alanı köşesinden köşe vuruşuyla oyunu başlatır.

  Taç Atışı : Oyuna yan çizgiden başlama yöntemidir. Oyuncu, çizginin gerisinden topu eliyle, başlarının üzerinden fırlatarak oyuna dahil eder.