Futbol nasıl bulundu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Furbol Nasıl Ortaya Çıktı
  Futbol İlk Ne Zaman Oynanmıştır
  Futbolun Çıkış Tarihi


  Futbol 11′er kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve oyuncuların silindir şeklinde şişirilmiş özel bir topu el ve kollarını kullanmadan rakip kaleye sokmasına dayanan bir spor dalıdır.


  Fakat futbol oyununun ilk defa nerede ve ne zaman oynandığı tam olarak bilinmemekte fakat araştrmacılara göre ayakla oynanan top oyunlarının Sümerler e kadar ulaştığı bilinmektedir. Mısırda mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır.

  Hatta bu zamandan kalma, 7.5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da “Odiesada top oyunlarından bahseder.

  M.Ö 2500 yıllarında da Çinde yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir. Orta Asya Türklerinin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıklari kaynaklarda yer alıyor.

  İçlerinde Kaşgarlı Mahmutun da bulundugu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı “Tepük isimli bir oyundan bahsedilir. Bu oyunun söylenen kuralları günümüz futbolununkilere oldukça benzer. Elle oynamak yasaktır, faullü hareketler tespit edilmiştir, top oyun alanının dışına çıkamaz.

  Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan “harpastum adlı oyundur.

  Futbolun Avrupadaki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsada bugünkü haline en yakin şeklini 17. yüzyılda İngilterede almıştır.