Frigyalıların Askeri Yapısı

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


  1. Frigyalıların Askeri Yapısı Hakkında Bilgi


    Friglerin Askeri Yapısı    Frig tarihine ilişkin bilgiler çok kısıtlıdır. Anadoluya nereden geldikleri, önceleri nerede oturdukları tam olarak bilinmemekteyse de İ.Ö. 1200 yıllarında Hitit imparatorluğunu ortadan kaldıran ve Deniz Kavimleri adı verilen toplulukların içinde Friglerin de yer aldığına ilişkin ipuçları vardır.

    Frig Devleti bir kral tarafından yönetiliyordu. Ama topraklarının rahiplerin denetiminde olduğu sanılır. Eski Yunan belgelerine göre Frigler tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Bu belgelerde Friglerin büyük sürüler beslemeleri, özellikle at yetiştirmeleri, bağ ve bahçelerinin verimliliği övgüyle anlatılır. Çöken Hitit Devleti'nin kentlerine yerleşen Frigler bugünkü Ankara, Çorum, Yozgat, Afyonkarahisar ve Eskişehir'i içine alan topraklarda yaşadılar. Anadolu'da bir karayolu ağı kurarak doğudaki Asur ve Luvi devletleri, Ege kıyılarındaki Ege uygarlıkları ile ticaret ilişkilerine girdiler.

    Gordionun İ.Ö. 8 yüzyılda yapılmış olan kalesinin bulunan parçaları ve 10 mye yaklaşan taştan yapılma görkemli kapısı askeri mimarlık için iyi bir fikir vermektedir.