Freud Haz İlkesi

'Etüt Merkezi' forumunda Belinay tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Haz İlkesinin Ötesinde Sigmund Freud


  Haz İlkesi Kitabının Yazarı Sigmund Freud 1856 yılında o tarihler itibarıyla Avusturya imparatorluğu içinde kalan ,bu günkü sınırlara bakılırsa Almanyanın Çek cumhuriyeti ile olan güney sınırına çok yakın olan Freiberg isimli bir kasabada dar gelirli Yahudi bir ailenin sonradan sahip olacağı yedi çocuğundan ilki olarak doğdu.


  Haz İlkesinin Ötesinde Kitabı Arka Kapak
  Haz ilkesi kuramını ele almanın, bizi tarih içinde gelişmiş olan herhangi bir psikolojik sisteme ne kadar yakınlaştırdığı tarafımızı pek alakadar etmemektedir. Bu tartışmaya açık varsayımlara, çalışma alanımızdaki günlük gözlemlere dayanarak vardık. Psikanalitik çalışmamızda hiç bir öncelik ya da özgünlük aramıyoruz; Psikanalitik çalışmamızda hiç bir öncelik ya da özgünlük aramıyoruz bundan da ötesi bu kuramı incelememize neden olan sebepler o kadar açıktır ki görmezden gelmek imkansızdır.

  Öte yandan, bizi emir verircesine yönlendiren haz va rahatsızlık duygularını açıklamamıza yardımcı olacak fizyolojik ve psikolojik kuramlara da saygımız vardır. Bu duygular, psikolojik yaşamın en karanlık en derin kısımlarını oluşturmaktadır ve bu duygulardan kaçmamız imkansız olduğuna göre konuya yapılabilecek en açık ve genel bir şekilde yaklaşmak en uygun yöntem olacaktır.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012