Franz Kafka Kimdir? Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde açılan konu 1. Franz Kafka Kimdir? Hakkında Bilgi


  Doğum 3 Temmuz 1883/Prag
  Ölümü 3 Haziran 1924 /Kloesterneuburg

  Prag şehrinde yaşayan 4 çocuklu Yahudi bir ailenin en büyük çocuğu olarak 3 Temmuz 1883 tarihinde doğdu. Babası Herman Kafka belirli bir süre pazarlamacılık yaptıktan sonra kendine ait erkek ve kadın moda elbiseleri ve aksesuarları satan bir dükkân açmıştır. Annesi Julia Kafka ise dönemin önemli geçim kaynaklarından biri olan zengin bir bira üreticisinin kızı olarak dünyaya geldi.

  ÇOCUKLUK DÖNEMİ VE EĞİTİM HAYATI
  Lise eğitimini 1901 yılında bitirdikten sonra tüm kitaplarında sıklıkla gördüğümüz üzere baskıcı ailesinin özellikle babasının etkisiyle Norderney ve Helgoland’a seyahate gönderildi. Bu baskıcı babanın etkisini neredeyse Kafka’nın tüm eserlerinde görmek mümkündür. Sanki babasının istediği yaşamı yaşamak onun bir zorunluluğuydu. Daha sonraları bu baskıcı etkiden kurtulup kendi başına karar verme özgürlüğünü özellikle “Dönüşüm” adlı eserinde açıkça görürüz. 1901-1906 yılları arasında Prag’daki Kral Ferdinand Üniversitesi’nde öğrenimini gördü. Başta kimya alanına ilgi gösterse de sonraları asıl merakını hukuk alanına yöneltti ve bu alanda çalışmalarını arttırdı. 5 yıllık hukuk eğitiminin ardından gösterdiği başarılardan Albert Weber’in yanında staj yapmaya başladı. Aşağı yukarı aynı dönem de ise Prag’daki edebiyat çevresine Max Brod vasıtasıyla katılma imkânı buldu. Max Brod aynı zaman da Kafka’nın kitaplarını yakılmak üzere verdiği kimsedir. 1908-1912 yılları arasında bir yandan edebiyatta önemli isimleri tanımaya başladı aynı zamanda Çek siyasetiyle ilgilenmeye başladı ve üst düzey siyasi toplantılara katılma imkânı buldu. Ve İbranice'sini geliştirmek iyice öğrenmek için çalışmalarına başladı.

  BABASI VE ONUNLA OLAN İLİŞKİSİ: NESİL ÇATIŞMASI
  Kafka’nın babası yukarıda da anlattığımız üzere baskıcı bir yapıya sahipti. Özellikle eğitim-öğretim hayatında Kafka’nın üzerinde kurduğu baskı onun kişiliğinin oluşmasın da etkili olmuştur. O babasından aslında korkmuyordu fakat bu baskı hali onda babasına karşı bir mesafe ve aynı zaman da içten içe gelişen bir nefrete dönüşmüştü. Bu durum Kafka’nın birçok eserinde etkili olmuş ve eserlerinde tasvir ettiği baba figürü genel olarak baskıcı, ketum ve anlaşılamaz bir tip olarak karşımıza çıkmıştır. Bu eserlerden en tanınmışları "Hüküm", "Dönüşüm" ve "Baba’ya Mektup"tur. Özellikle “Baba’ya Mektup” ne yayınlanmasını istediği ne de babasına göndermek istediği bir eserdi. Bu eserdeki amacı babasının baskısını göstermek ve kendisini eleştirmekti. Çünkü bu baskı onda kendini eleştiren ve kendi kişiliğinden nefret eden bir halet-i ruhiye oluşturmuştu. Bu eleştiriyi tüm yaşamında ve eserlerinde görmek mümkündür.

  DOST VE ARKADAŞ ÇEVRESİ
  Kafka üniversite yıllarından itibaren özellikle Prag da birçok arkadaş edindi. Bunlardan en önemlisi ve sıkı dostu olan ise Max Brod’du. Brod da tıpkı Kafka gibi hukuk okudu fakat aynı zaman da Prag’daki edebiyat çevreleriyle de içli dışlı idi. Kafka da Brod ile birlikte bu edebiyatçıları tanıma fırsatı buldu. Bu süreçte 1912 de ilk kitabı olan "Gözlem"i yazdı ve o dönem de yeni kurulmuş Rowohlt basımevi bu kitabı yayınladı. Görüldüğü gibi Kafka babasının baskıcı hali sonucu ortaya çıkmış özeleştiri ve nefret duygularını arkadaş çevresine yansıtmamış, birçok arkadaşı olmuştur. Fakat onun bu sosyal halinin tam zıddı farklı bir ruh hali vardır. Bunu eserlerinde görmek mümkündür. Eserlerinde anlattığının altında yatan asıl mesajları okuyan kimse onu takdir etmekten başka bir yol bulamaz.

  Kafka’nın hayatında üç kadının olduğu görülür. Bunlardan ilki 1912 yılında tanıştığı ve ilk aşkı olan Felice Bauer'dir. Felice'e yazdığı mektuplar edebi olarak büyük öneme sahiptir. Buradaki aşk tasvirleri, edebi olarak birer şaheser niteliğindedir. Ardından 1920 yılında ise Milena Jesenka ile mektuplaşmaya başladı, bu kişi evlidir. Onunla uzun yıllar gizliden gizliye mektuplaştı. Bu mektuplar edebi niteliği bakımından önemlidir. Kafka bu mektuplarda aşkın gerçekliğine inancının olmadığını aynı zamanda korkularının olduğunu dile getirmiş kısaca onun hislerini tüm çıplaklığıyla görmemizi sağlamıştır. Son olarak da ölümüne yakın bir çocuk bakıcısıyla birlikte olduğu rivayetler arasındadır.

  HASTALIĞI VE ÖLÜMÜ
  1917 yılında Kafka’nın bir gece ağzından kan gelir. Ona o dönem tedavisi bulunmayan Akciğer Kanseri teşhisi konur. Kanser o kadar ilerler ki 1923-1924 yılları arasında gırtlağına kadar yayılmış ve Kafka konuşma yetisini kaybetmiştir. Ayrıca yemek yerken büyük acılar çekiyor ve yutkunma onun için en zahmetli ve acılı bir iş haline geliyordu. Kafka’nın durumunun iyice ağırlaşmasından sonra onu bir aile dostunun Kierling Sanatoryumu’nda bulunan muayenehanesine taşıdılar. Doktor ona gırtlak kanseri teşhisi koymuştur ve hastalığının geri dönülmez bir hal aldığını söylemiştir. Kafka 3 Haziran 1924 yılında Kloesterneuburg’da, 40 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Resmi ölüm sebebi olarak da kalp yetmezliği teşhisi konulmuştur