Franz Kafak Dava kitabının özeti

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Franz Kafak Dava kitabının özeti


  Dava kitabının özeti

  Joseph K.,otuz yaşında,bankada çalışan kendi halinde biridir.Biri iftira atmış olacak ki,Joseph K.’yi tutuklarlar.Joseph,ne suç işlediğini ve hangi maddeye göre yargılacağını bilmez.Joseph,kendisini haklı çıkarmak veya bu suçunu anlamak için çalışmalar yapar.Aynı evde kaldıgı Fraulein Bürstner’e olayı anlatır.Kız bu olayla ilgilenmez.Joseph bir kez daha mahkemeye çağrılır.Kendisini haklı çıkarmaya çalışır ama mahkeme salonundakiler sarayın ajanlarıdır.

  Joseph,kendisini davaya verir ve bu yüzden bankadaki işlerini aksatır.Kendisine Huld adında bir avukat bulur.Fakat bu avukattan vazgeçmek ister.

  Joseph,bir arkadaşının tavsiyesiyle Titorelli adında bir ressamı görmeye gider.Bu kişi,sarayın özel ressamıdır.Onunla yaptığı konuşma sonucunda ümitsizlik içinde ressamın yanından ayrılır.

  Joseph,faaliyetlerine devam eder.Bir yıl sonra(Joseph otuz bir yaşındayken)iki şişman adam kapıyı çalar ve Joseph’ i alıp götürürler.Artık Joseph mücadele gücünü kaybetmiştir.Bu adamlara direniş göstermez.İki adamdan biri Joseph’in boğazından tutar ve diğeri elindeki bıçağı kalbine saplar.