Fransızların Yöresel Kıyafetleri Nasıldır

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 26 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Fransızların Yöresel Kıyafetleri Hakkında Bilgi


  [​IMG]

  Fransız giyim tarzı zaman içinde pek çok değişim geçirerek bugünkü haline gelmiştir. Geleneksel kıyafetler için 16. yüzyıl başlarını incelemek daha uygundur.

  Fransa'da 16. yüzyılda kadınlar Gitgide genişleyen tel çemberlerden oluşan bir jüpon üzerine geniş bir etek giyiliyordu. Daha sonra kadınlar, Fransız modası olan, belin iki yanına asılı yastık gibi kabarıklıkların üzerine etek giymeye başladılar. 16. yüzyılın sonunda düşük yakalar moda oldu. 1610′larda ise başın hemen arkasında, yelpaze gibi dik duran yakalar ortaya çıktı.

  [​IMG]

  1620′lerden sonra külot pantolon moda oldu. 1650-70 yılları arasında giyilen külot pantolonlar öyle boldu ki, neredeyse eteklik sanılırdı. Daha sonra daralan bu pantolonların paçaları diz altından bir düğme ya da toka ile iliklenirdi. Çoraplar ipekli olduğu için soğuk havalarda birkaç çifti üst üste giymek gerekirdi.

  [​IMG]

  18. yüzyılda kadın giyimi oldukça hızlı değişti. 1730′larda etek boyu bileğe yükseldi. Genellikle önden açık olan eteğin içinden kapitone satenden bir jüpon görünürdü. Eteklerin kubbe gibi durması için çember kullanılırdı. 1740′ların, kalçalarda kabarık, ön ve arkada düz olan etek modası, kadınları dar yerlerden geçerken yan yan yürümek zorunda bırakıyordu. 1770′lerin modasına göre, koskocaman bir etek perde gibi iple toplanarak, üç yerinden sarkıtılırdı.

  [​IMG]

  19. yüzyılın muslin elbiseleri ile sivri burunlu, topuksuz, ipekli kumaştan ayakkabılar giyilirdi. 1870′lerde kadifeden, düğmeli ve topuklu botlar moda oldu. Kadınlar 1820′lerde belden kuşaklı bol paçalı pantolonlar giymeye başladılar. Bundan 40 yıl sonra golf pantolon moda oldu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Oca 2013