Fransanın Osmanlıya Yönelik Politikası

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 21 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fransanın Osmanlı üzerindeki emelleri
  Fransanın Osmanlıya karşı nasıl bir politika izlemiştir


  Osmanlı devletinin ilk dostluk ilişkileri kurduğu bu devlet Osmanlı topraklarının paylaşılması faaliyetlerine katılmaya başladı. Doğu Akdeniz’deki çıkarlarının devamı için daima ikili bir politika izledi. Bazen dostluk ilişkileriyle bazen de düşmanca tavırları ile Osmanlı devletindeki etkisini artırma yoluna gitti. Katolik azınlık üzerinde himayeci bir tavır takındı. Azınlıklara ulusçuluk fikrini aşılıyordu.

  fransa 1804 yılından beri avrupa devletleriyle savaşa girmişti. osmanlı devleti'ni kendi safına çekerek yalnızlıktan kurtulmak istiyordu.

  Rusya 1806 yılında herhangi bir gerekçe bildirmeden osmanlı devleti'ne savaş ilan etti. bu sırada osmanlı devleti sırp isyanı ile uğraşmaktaydı.
  ingiltere’nin desteğindeki rusya'ya karşı ancak fransız desteği ile savaş açabilirdi. rusya'nın ilk cepheli savaşta yalnız kalmasını istemeyen ingiltere, donanmasını istanbul'a gönderdi. böylece ingiltere'de savaşa başlamış oldu.
  savaş sırasında osmanlı ülkesinde önemli değişiklikler oldu. çıkan ayaklanmalarda nizam-ı cedit'e son verildi. fransa ise rusya ile anlaşma yoluna gitti. yaptığı tilsit antlaşması ile rusların balkanlar'ı işgaline izin verdi. tilsit antlaşması osmanlı ingiliz yakınlaşmasını başlattı ve kale-i sultaniye antlaşması (1809) imzalandı.

  osmanlı devletinin anlaşmayı imzalamasındaki nedenleri:

  1. fransızların iki yüzlü politikası
  2. ingiltere'nin başlangıçta rusya'nın yanında yer alması
  3. azınlıkların milliyetçilik olaylarından dolayı başarısızlığa uğrayarak barış istemek zorunda kaldı.